Zapowiedź IV kolejki

• autor: iregre, 2010-09-16 08:52

Po raz drugi w bieżącym sezonie piłkarze Arkadii Jaksice wybiegną na boisko w Gnojnie w roli gospodarza. Tym razem rywalem naszej drużyny będzie beniaminek, a jednocześnie lider rozgrywek grupy VI Klasy B - zespół Gopła Kościeszki. Zawody rozpoczną się w niedzielę o godzinie 15:00.

Czy Arkadia urwie punkty samodzielnemu przewodnikowi ligowej tabeli? Co prawda historia ma niewielkie znaczenie i dość szybko może zostać zweryfikowana przez boiskową rzeczywistość, ale ku pokrzepieniu serc warto wspomnieć, że jaksicka jedenastka jeszcze nigdy nie przegrała domowego pojedynku na B-klasowym szczeblu! Bilans dotychczasowych dwunastu pojedynków to 10 zwycięstw i 2 remisy oraz stosunek bramek 43-8. Wierząc w to, że i tym razem przynajmniej część punktów z niedzielnego meczu zostanie dopisana do konta Arkadii, zaciskam kciuki i... Powodzenia, Arkadio!

*** NASZ RYWAL ***

Drużyna Gopła Kościeszki zagościła po raz pierwszy w ligowym terminarzu w 1992 r. I to na dodatek od razu w Klasie A. Co było przyczyną? Otóż, w sezonie 1991/92 mistrzostwo Klasy B (grupy IV) wywalczył zespół Huraganu Golejewo... W przerwie wakacyjnej przed kolejnymi rozgrywkami, miejscowe  - nazwijmy to - środowisko piłkarskie uznało, że warunki przychylniejsze  futbolowi można będzie stworzyć w pobliskich Kościeszkach. Stąd też przenosiny, zmiana szyldu i przynajmniej częściowe przejęcie tradycji Huraganu Golejewo - drużyny, której największym ligowym sukcesem było zajęcie 6. miejsca w Klasie A (wówczas Klasie Wojewódzkiej B) na mecie sezonu 1977/78.

W debiucie Gopło zmierzyło się z zespołem Pogoni Mogilno. Mecz zakończył się wynikiem 4-4. W pozostałych pojedynkach gracze z Kościeszek odnieśli 7 zwycięstw, kolejnych 6 spotkań zremisowali, a 12 razy schodzili z murawy pokonani. W sumie bilans ten dał 10. miejsce i spokojne utrzymanie w szeregach Klasy A.

Jeśli sukcesy drużyny mierzyć jedynie miarą miejsca zajętego w końcowej tabeli, to tym największym dla piłkarzy z terenu gminy Jeziora Wielkie jest ten osiągnięty w sezonie 1995/96. Wówczas to A-klasowa rywalizacja zakończyła się dla piłkarzy Gopła zajęciem wysokiego 4. miejsca. (z tylko 4-punktową stratą do wicemistrza). Oto komplet wygranych pojedynków ze wspominanego sezonu: z Fregatą Polanowice 3-1 (d), z Kujawami Markowice 2-0 (d), z Notecią Gębice 3-0 (d) i 3-1 (w), z Błękitnymi Cieślin 4-0 (w), ze Zjednoczonymi Szarlej 4-2 (d) i 2-0 (w), z Huraganem Dąbrówka 6-1 (d) i 4-2 (w), z Piastem Złotniki Kujawskie 3-0 (d), ze Zjednoczonymi II Trzemeszno 1-0 (d), z Pogonią Mogilno 3-1 (d) i z Czarnymi Wierzchosławice 6-1 (d).

W 1998 r. - po sześciu latach występów w Klasie A - Gopło - wobec zajęcia 11. miejsca (przedostatniego) i reorganizacji rozgrywek - spadło do B Klasy. Jak się później okazało na długie 9 lat.

Bezapelacyjna dominacja drużyny w Klasie B w sezonie 2006/07 (18 zwycięstw, 3 remisy i jedna przegrana) zagwarantowała upragniony awans. Tym razem Klasę A udało się utrzymać tylko przez dwa sezony. Co gorsze, po spadku (w 2009 r.) zespół nie przystąpił do B-klasowej batalii. Na szczęście agonia trwała tylko sezon, a kolejny rozdział dość bogatej historii drużyny z nadgoplańskich Kościeszek rozpoczął się serią trzech wygranych pojedynków na starcie bieżących rozgrywek.

*** HISTORIA POJEDYNKÓW LIGOWYCH ***

10.10.2004 - Arkadia - Gopło Kościeszki        2-1
(Adam Cyrankowski - 1, Tomasz Kowalski - 1)

29.05.2005 - Gopło Kościeszki - Arkadia        1-2
(Michał Kręcichwost - 1, Dawid Więch - 1)

14.10.2007 - Arkadia - Gopło Kościeszki        0-3 wo
(spotkanie przerwane w 81. min. przy stanie 2-2; zawodnik gości został uderzony przez kibica)

18.05.2008 - Gopło Kościeszki - Arkadia        3-2
(Adrian Wyrkowski - 1, Jarosław Sołomonow - 1)

07.09.2008 - Arkadia - Gopło Kościeszki        2-1
(Przemysław Olejniczak - 1, Marcin Ruta - 1)

19.04.2009 - Gopło Kościeszki - Arkadia        1-1
(Marcin Ruta - 1)

*** POZOSTAŁE PARY IV KOLEJKI ***

(oraz bilans ligowych pojedynków rozegranych na przestrzeni ostatnich 20. sezonów)

Kujawiak Sukowy - Kujawy Kozy            12   4-3-5   20-18
(niedziela, 14:00)

Kujawianka II Strzelno - Victoria Gnojno  4   2-1-1    9-6
(niedziela, 11:30)

Mikrus Szadłowice - Orłowianka Orłowo     0   0-0-0    0-0
(niedziela, 15:00)

RS Suchatówka - Iskra Sikorowo           20  10-2-8   53-52
(niedziela, 11:00)

Zootechnik Kołuda Wlk. - Unia Leszcze     2   2-0-0   13-2
(niedziela, 15:00)

*** JUNIORZY MŁODSI ***

W sobotę do rywalizacji w kategorii juniorów młodszych włączą się młodzi zawodnicy Arkadii. Ich pierwszym rywalem będą juniorzy Fregaty Polanowice. Mecz rozpocznie się w sobotę (18.09) o godzinie 11:00 na boisku w Polanowicach. Spotkanie sędziował będzie J. Kowalski. Przypomnę, że już w sezonie 2006/07 jaksicki klub posiadał drużynę w tej kategorii wiekowej, a w dwóch kolejnych (2007/08 i 2008/09) zespół juniorów starszych.

Pozostałe pary II kolejki:

Cuiavia Inowrocław - Noteć Inowrocław (sobota, 11:00)
(w ub. sezonie: 2-3)

Goplania Inowrocław - KP Jeziora Wlk. (niedziela, 13:30)
(w ub. sezonie: nie grali)

Znicz Rojewo - Kolorowi Krusza Zamk. (niedziela, 11:00)
(w ub. sezonie: 14-1)

Pauzuje drużyna Gopła Kruszwica