Terminarz już jest, boisko prawie...

• autor: iregre, 2010-08-07 16:05

BOISKO

1 kwietnia br. na stronie Arkadii Jaksice zamieściłem prima aprilisową notatkę o tym, iż w najbliższym czasie w Jaksicach w pobliżu nowej hali sportowej powstanie pełnowymiarowe boisko piłkarskie. Informację tę - po części żart, a po części marzenie - należało traktować z przymrużeniem oka, jako że większych przesłanek na realizację przedsięwzięcia nie było. Tym bardziej, iż po nie najlepszym sezonie drużyna Arkadii została zdegradowana, a Prezesowi chodziła po głowie myśl o rezygnacji, co niemal jednoznacznie równałoby się z zamknięciem dziesięcioletniej historii jaksickiego futbolu. Na szczęście chwile zwątpienia zostały szybko wyparte przez to, co przez dziesięć lat nie pozwoliło powiedzieć "pas" - przez miłość do piłki nożnej. I nie dość, że zespół Arkadii Jaksice został zgłoszony do rozgrywek o mistrzostwo Klasy B, to po raz kolejny zarząd klubu z prezesem Henrykiem Dróżdżem na czele, podjął się negocjacji z władzami Gminy Inowrocław oraz z Dyrekcją miejscowej Szkoły Podstawowej... Rozmowy na temat budowy boiska piłkarskiego w Jaksicach zakończyły się na tyle pozytywnie, iż z końcem lipca na terenie obok budynku "nowej szkoły" rozpoczęły się prace mające przeobrazić dotychczasowy, nieco przestarzały kompleks boisk, w pełnowymiarową nawierzchnię do gry w futbolówkę. Najpierw usunięto krawężniki wyznaczające żużlową bieżnię, a następnie – ciężkim sprzętem - pozbyto się betonowego boiska do gry w koszykówkę oraz trawiastej murawy terenu dotychczasowego boiska piłkarskiego. Niestety, chimeryczna sierpniowa pogoda nie pozwala przeprowadzać niezbędnych prac w szybkim tempie i kto wie, czy – o ile będzie na to zgoda – pierwszych domowych spotkań rywalizacji w nowym sezonie (z Orłowianką, 6/5 września) nie trzeba będzie rozegrać na obiektach rywali, bądź w roli gospodarza na boisku w Gnojnie. Mniej optymistyczny scenariusz mówi, iż Arkadia na swoim (!) obiekcie pierwszy mecz ligowy rozegra najwcześniej z początkiem rundy rewanżowej, a więc na wiosnę przyszłego roku. Patrząc przez pryzmat dziesięciu lat oczekiwania na własne boisko to i tak nie byłby tragiczny wariant.

TERMINARZ

W sezonie 2010/11 zespół Arkadii Jaksice będzie rywalizował (jako spadkowicz) w grupie VI bydgoskiej klasy B, mając za rywali drużyny: Zootechnika Kołuda wielka (2. miejsce w sezonie 2009/10), Kujawianki II Strzelno (3), Orłowianki Orłowo (5), Równych Szans Suchatówka (7), Kujawiaka Sukowy (8), Kujaw Kozy (9), Victorii Gnojno (10), Iskry Sikorowo (11), Unii Leszcze (12) oraz dwójkę beniaminków: Gopło Kościeszki (zespół reaktywowanay po sezonie przerwy) i absolutnego nowicjusza - Mikrus Szadłowice. Nadmienię, że do rozgrywek Klasy B nie przystąpiły rezerwowe zespoły Startu Radziejów i Kujawskiego Pogranicza Jeziora Wielkie.

Pierwszy mistrzowski pojedynek gracze naszej drużyny rozegrają w weekend 28/29 sierpnia. Rywalem będzie zespół Równych Szans Suchatówka, a spotkanie odbędzie się na boisku w Gniewkowie (tam w ubiegłym sezonie swoje mecze rozgrywała ekipa z RS-u). Tydzień później, w debiucie w roli gospodarza, Arkadia przyjmnie sąsiada zza między – zespół Orłowianki Orłowo. Dziś trudno wskazać boisko, na którym dojdzie do tego derbowego pojedynku. Najprawdopodobniejsze jest Gnojno, choć w rachubę wchodzą również boiska w Orłowie (wówczas Arkadia wystąpiłaby w roli gościa) i w... Jaksicach. Wszystkie kolejne mecze rozgrywane będą wyłącznie w weekendy (planowany terminarz nie przewiduje środowych rywalizacji), a ostatnią XI serię gier zaplanowano na 6/7 listopada. Wówczas dojdzie do pierwszych ligowych derbów pomiędzy Victorią Gnojną a jaksicką Arkadią.

Przygotowania do sezonu jaksiccy zawodnicy zainaugurują w zbliżającym się tygodniu treningami na obiekcie Orlik przy SP 6 (konkretne informacje zamieścimy na stronie). Planowane jest też rozegranie 2-3 meczów kontrolnych. Ubiegłoroczne przygotowania do sezonu klubów Klasy A i B pokazały, że w niewielkim stopniu o formie drużyny decyduje ilość rozegranych sparingów, a w znacznie większym frekwencja na treningach i – przede wszystkim – ilość „chętnych” do reprezentowania barw danej drużyny w spotkaniu ligowym.

Do inauguracji rozgrywek pozostały jeszcze trzy tygodnie. Trudno więc w tej chwili (takie są B-Klasowe realia) oficjalnie poinformować, którzy z zawodników stworzą – miejmy nadzieję – szeroką kadrę LKSu. Po prostu, trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać do przedostatniego tygodnia sierpnia.

Do obu powyższych tematów będziemy wracać w najbliższych dniach.

Ps. Dziękuję p. Ilonie za przesłane fotki z prac przy boisku w Jaksicach.