Kto spadnie z Klasy A?

• autor: iregre, 2010-05-06 02:29

Rozgrywki piłkarskie sezonu 2009/10 przekraczają półmetek rundy wiosennej. Już zdecydowanie można wskazywać drużyny, które pozostały na placu boju o promocję do wyższej ligi. Można też - choć z nieco mniejszą pewnością - odkreślać kreską zespoły, które po zakończeniu rywalizacji będą zmuszone przełknąć gorzką pigułkę degradacji.

Mając w perspektywie mecz Arkadii Jaksice z zespołem LZSu Świątkowo / Cerekwica, w którym ewentualne zwycięstwo naszej ekipy może prolongować szanse na zajęcie 12. miejsca, postanowiłem obliczyć - opierając się na aktualnych tabelach (stan na 05.05) - tajemną ilość zespołów, które będą musiały opuścić szeregi naszej grupy Klasy A.

Przegląd lig trzeba zacząć aż od I Ligi, z której spadną cztery zespoły, czyli (obecnie) Górnik Łęczna, Znicz Pruszków, Motor Lublin i Stal Stalowa Wola. To wyjątkowo dobry wariant, jako że wszystkie te drużyny zdegradowane zostałyby do nieinteresującej nas II Ligi - grupy wschodniej, którą opuścić musiałoby - z tego względu - aż sześć drużyn.

A skoro nikt nie spada do II Ligi - grupy zachodniej (dwie najlepsze drużyny wchodzą do I Ligi), to aby przyjąć czterech beniaminków (mistrzowie III Lig - dolnośląsko-lubuskiej, kujawsko-pomorsko-wielkopolskiej, opolsko-śląskiej i pomorskiej-pomorskozachodniej), Ligę opuszczą tylko dwie drużyny, czyli (obecnie) Unia Janikowo (spadek do III Ligi kujawsko-pomorskiej) i Ślęza Wrocław (spadek do III Ligi dolnośląsko-lubuskiej).

Unia zamieniłaby się miejscami z mistrzem (tylko mistrz awansuje wyżej) "naszej" III Ligi (Polonia Nowy Tomyśl), a gorycz degradacji z III do IV Lig dotknęłaby tyle drużyn ilu planuje się beniaminków w IV Lidze, a więc cztery zespoły (po dwie najlepsze drużyny z województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego). Pośród tych czterech zdegradowanych klubów (obecnie cztery ostatnie miejsca) znajdują się aż trzy, które trafiłyby do IV Ligi województwa kujawsko-pomorskiego (Legia Chełmża, Zdrój Ciechocinek i Goplania Inowrocław)

To niedobry wariant, jako że awans wywalczą tylko dwie najlepsze drużyny (Unia Solec Kujawski i Chemik Bydgoszcz). Tak więc, aby zachować stan 16. drużyn w IV Lidze (przyjmując czterech beniaminków) trzeba będzie zdegradować do V Ligi aż 5 ostatnich drużyn - (obecnie) Gwiazda Bydgoszcz, Unifreeze Miesiączkowo, Dąb Barcin, LTP Lubanie i Grom Osie.

Pośród wymienionych ekip dwie - Dąb Barcin i LTP Lubanie zawitają do V Ligi - grupy II, a raczej zamienią się miejscami z dwoma najlepszymi zespołami, które w nagrodę awansują na wyższy szczebel (Noteć Łabiszyn i Kujawianka Strzelno). Trzeba więc będzie w V Lidze zwolnić miejsce dla planowanych beniaminków, a konkretniej - trzech drużyn (mistrzów Klas A - włocławskiej i grupy II bydgoskiej oraz wicemistrza, który wygra baraż). Tak więc te trzy zdegradowane zespoły z V Ligi to (na daną chwilę) Pałuczanka Żnin, Zgoda Chodecz i Sparta Janowiec.

Na nieszczęście, aż dwie drużyny - Pałuczanka i Sparta - spadną do naszej grupy Klasy A. Jedna zajmie miejsce mistrza (Czarni Wierzchosławice), a druga (zakładam, że powtórzy się częstsza historia i wicemistrz Klasy A grupy II bydgoskiej upora się w barażu z wicemistrzem włocławskiej Klasy A) wicemistrza (LZS Kościelec).

Przy takim obrocie sprawy Klasę A, aby starczyło miejsca pośród 14. ekip dla trojga beniaminków (LZS Grochowiska, LZS Palczyn i Zjednoczeni Szarlej), i tak będą musiały opuścić aż trzy zespoły...

To jednak tylko matematyczne wyliczenia w pełni sezonu (już po następnej serii gier sytuacja może ulec diametralnym zmianom), na dodatek oparte o specyfikę (ilość drużyn) awansów z ubiegłego sezonu. Czy K-PZPN ogłosił już informację, w której przedstawił liczbę drużyn z poszczególnych lig, które nagrodzone będą awansem?

Cóż, kibice Arkadii i innych zagrożonych drużyn swój doping muszą podzielić teraz pomiędzy swoich ulubieńców, a ekipy (m. in. Unia Janikowo, Zdrój Ciechocinek, Goplania Inowrocław, Dąb Barcin, LTP Lubanie, Pałuczanka Żnin, Sparta Janowiec), które mogą pomóc w walce o zachowanie obecnego statusu A-klasowca.

autor: ~xxx 2010-05-07 08:19:25

avatar Najbardziej na Arkadii ciążą dwa mecze oddane na jesieni, porażka z Chwaliszewem i walkower dla Świątkowa, to min. dlatego sytuacja w tabeli układa się tak kiepsko i każde stracone punkty, nawet takie z drużynami z czuba wbijają gwóźdź do trumny Arkadii, która na wiosnę gra przyzwoicie i potrafi nawiązać z każdym walkę!