Zapowiedź VIII kolejki

• autor: iregre, 2009-09-30 19:51

ZESTAWIENIE PAR

(bilans spotkań na przestrzeni ostatnich dwudziestu sezonów)

Burza - Dąb                7   3-1-3  15 - 19  /04.10 - 14:00/

/nie posiadamy wyniku meczu rundy wiosennej sezonu 1989/90. Na własnym boisku Dąb prawdopodobnie wygrał wówczas z LZSem. Tego zwycięstwa (w jakich rozmiarach?) nie zaliczono do powyższego bilansu/

Czarni - Noteć G.          8   2-3-3  16 - 13  /03.10 - 15:00/

/ostatnio rywalizowali w sezonie 1995/96. Wówczas dwukrotnie lepsza okazała się Noteć Gębice, która... spadła do Klasy B/

Kolorowi - Noteć I.        4   1-2-1   8 - 4   /04.10 - 11:00/

/na zakończenie sezonu 1996/97 Kolorowi ograli Noteć 6-0! Mimo tego to Noteć cieszyła się z awansu do Klasy A/

KS Brzoza - Piast          0   0-0-0   0 - 0   /03.10 - 16:00/

LZS K. - LZS J.           14   4-3-7  29 - 28  /04.10 - 15:00/

/LZS Kościelec najkorzystniej w potyczce z LZSem Jadowniki zaprezentował się wiosną 2003 r., gdy to w XXI kolejce Klasy B (na własnym boisku) rozgromił rywala 5-0/

LZS Ś/C. - Arkadia         8   4-0-4  26 - 18  /04.10 - 11:00/

Zjednoczeni - Fregata      0   0-0-0   0 - 0   /04.10 - 15:00/

Wyniki meczów poszczególnych drużyn obecnego sezonu można zobaczyć "klikając" na daną drużynę w Tabeli ligowej.

NASZ RYWAL

Zgłoszenie drużyny LZSu Świątkowo do rozgrywek związkowych w 1989 r. nie oznacza wcale tego, że wcześniej, w tej pałuckiej miejscowoście, nie istniała zorganizowana piłka nożna. Sekcję futbolu powołano przy miejscowym LZSie już w 1968 r., a więc w czasach gdy wiejskie drużyny piłki nożnej, tak w regionie jak i w całym kraju, wyrastały jak grzyby po deszczu. Toczyły one walkę w powiatowych ligach "elzetesowskich". Aby uzyskać awans na szczebel związkowej Klasy A trzeba było przebrnąć zwycięsko rozgrywki we własnym powiecie, a następnie ograć mistrzów kilku innych powiatów. Warto wspomnieć, że z drużyn naszego regionu taka sztuka udała się między innymi Noteci Gębice (w 1966 r.) i Błękitnym Cieślin (w 1969 r.). LZS Świątkowo w Klasie A zagrał jednak dopiero w 1993 r. Wcześniej, przez cztery sezony, rywalizował w Klasie B. Na tym najniższym wówczas poziomie rozgrywek zadebiutował 25 sierpnia 1989 r. w meczu ze Zrywem Parlinek. Świątkowianie pokonali rywala 6-0. Zwyciężali również w kolejnych czterech spotkaniach, jednak w końcowej tabeli musieli uznać wyższość Huraganu Dąbrówka.  Trzy lata później, na trzy kolejki przed końcem sezonu 1992/93 w Świątkowie (a właściwie w Trzemesznie, po wygranym meczu z rezerwami Zjednoczonych) wystrzeliły korki szampanów. Klasa A stała się faktem i była tym faktem jedynie przez dwa sezony (debiut w Klasie A nie był już tak porywający jak ten z 1989 r. i zakończył się przegraną na własnym boisku ze Spartą Janowiec Wlkp. 1-3). Powrót do Klasy A nastąpił w 1997 r. Od tamtego czasu zespół ze Świątkowa (od 2001 r. jako LZS/Cerplon Świątkowo/Cerekwica) nieprzerwanie rywalizuje na tym poziomie rozgrywek. W roku 2001 LZS uplasował się na trzecim miejscu w końcowej tabeli mistrzostw Klasy A. To trzecie miejsce (za Unią Gniewkowo i Dębem Barcin) jest jak do tej pory największym sukcesem drużyny. Niedzielny mecz z Arkadią będzie już czterysta osiemdziesiątym drugim ligowym pojedynkiem pałuckich piłkarzy (cztery pośród tych meczów zostały anulowane).

Najwyższe zwycięstwa i porażka LZSu w historii ligowych występów:

Kłos Sławsko Dolne - LZS Świątkowo 0-11* (jesień 1989)

/* mecz anulowany - Kłos wycofał się z rozgrywek/

Pogoń Lisi Ogon - LZS Świątkowo 0-11 (wiosna 1998)

Tarpan Mrocza - LZS Świątkowo 11-1 (jesień 1994)

fot.: Rzut rożny. "Wrzutka" na pole karne... Do piłki wyskakuje Ariel Jastrzembski iiiii... "Co się odwlecze to nie uciecze." Pora na Świątkowo! (Bąkowo, 27.09.09)

HISTORIA POJEDYNKÓW

Rywalizacja między Arkadią a LZSem Świątkowo trwa nieprzerwanie od 2005 r. i w każdym z sezonów (w dwumeczu) kończyła się remisowym podziałem punktów. Najbarwniej owa rywalizacja przedstawia się w dwóch pierwszych potyczkach. Jesienią 2005 r. gracze z Jaksic opuścili boisko w Cerekwicy w 88 minucie meczu (przy stanie 3-1) na znak protestu przeciwko krzywdzącym decyzjom sędziego. Mecz zweryfikowano jako walkower dla gospodarzy. W rundzie wiosennej na własnym boisku nasi zawodnicy wzięli srogi renanż i pokonali rywala w iście hokejowych rozmiarach (8-5). Ta wygrana jest do tej pory najwyższą w historii aklasowych poczynań drużyny z Jaksic. W kolejnych rozgrywkach Arkadia cieszyła się z wyjazdowej wiktorii i smuciła po porażce na boisku w Gnojnie. W ubiegłym sezonie również zanotowano remis w dwumeczu, jednak stosunek bramek (3-9) wyraźnie przemawiał na korzyść pałuckiej jedenastki. Mimo tego, że pozycja w tabeli, jak i niezbyt optymistyczne statystyki (z ostatnich trzydziestu wyjazdów Arkadia tylko raz przywiozła komplet punktów) nie przemawiają za naszą drużyną, zapewniam, że w zespole z Jaksic nie zabraknie serca do gry i woli walki o jak najlepszy wynik, tym bardziej, że ewentualne zwycięstwo mogłoby "przesunąć" Arkadię nawet na jedenaste, "bezpieczne" miejsce! Powodzenia.

Strzelcy bramek (18) dla Arkadii w meczach z LZSem Świątkowo / Cerekwica: Marcin Gustaw - 5, Przemysław Olejniczak - 3, Adam Cyrankowski - 2, Ariel Jastrzembski - 2, Tomasz Kowalski (I) - 2, Łukasz Kalbarczyk - 1, Jakub Pawlaczyk - 1, Michał Sibora - 1, Jarosław Sołomonow - 1.

autor: ~kpf 2009-10-01 22:28:01

avatar Redakcja nowo powstającego serwisu o Kujawsko - Pomorskiej piłce nożnej (od II ligi do b klasy)- www.kpfutbol.pl ogłasza nabór do redakcji. Jeśli chcesz sprawdzić się w roli korespondenta lub dziennikarza, chcesz być rozpoznawalny w regionie zgłoś się do nas. Zainteresowane osoby proszone są o wysłanie na maila redakcja@kpfutbol.pl swojego imienia i nazwiska, wieku, numeru kontaktowego (gg) oraz jaką ligą i zespołami chcięliby się zajmować. Odpiszemy na każdego maila! Pozdrawiamy, redakcja.