"Nasza" Klasa A

• autor: iregre, 2009-07-23 23:51

Początek rozgrywek za pasem; jeszcze w tym tygodniu ma być znany terminarz spotkań o mistrzostwo Klasy A.

Na stronach i forach internetowych kibice wskazują faworytów i drużyny walczące o utrzymanie. Wśród  ekip, które zapewne walczyć będą o najwyższe laury, wymienia się Piasta Złotniki Kujawskie (spadkowicza z V Ligi), Noteć Inowrocław (tradycyjnie), silną Burzę Nowa Wieś Wielka i beniaminka - Czarnych Wierzchosławice. "Namieszać" mogą solidne drużyny z Pałuk - LZS Jadowniki i LZS Cerplon Świątkowo. Ale czy pozostałym, niewymienionym, pisana jest tylko walka, co najwyżej, o środek tabeli? Można tak gdybać i gdybać w nieskończoność... Ale można też zajrzeć na karty kroniki rozgrywek o mistrzostwo Klasy A i z wyników uzyskanych w ostatnim dwudziestoleciu wskazać faworyta nadchodzącego sezonu.

Z pośród czternastu drużyn przystępujących do rozgrywek Klasy A sezonu 2009/10, tylko trzy cieszyły się, na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat, z triumfu w tej klasie rozgrywkowej, a co za tym idzie, awansu do wyższej ligi. I tak, w sezonie 1989/90 mistrzem Klasy A (gr. IV) została Noteć Gębice, w sezonie 1998/99 pierwsze miejsce zajęła Noteć Inowrocław (gr. II), a w sezonie 2002/03 zwycięstwo świętował Piast Złotniki Kujawskie (gr. II). W sezonie 1997/98 piłkarze Piasta zajęli drugie miejsce w rozgrywkach (gr. III), które to - po wygranych barażach ze Spartą Przysiersk - również dało awans do V Ligi.

Noteć Inowrocław, Piast Złotniki Kujawskie i Noteć Gębice - to trzy drużyny, pośród czternastu, które - nie tylko w ostatnim dwudziestoleciu, ale i w całej historii piłki nożnej regionu Kujaw Zachodnich - miały niewątpliwą przyjemność rywalizowania na frontach V Ligi (dawniej: Klasy Wojewódzkiej A i Ligi Okręgowej).

Poniżej zestawienie przedstawiające medalowe (i nie tylko) pozycje obecnych "aklasowców" w rozgrywkach Klasy A, począwszy od sezonu 1989/90, a skończywszy na sezonie 2008/09.

- Noteć Gębice - 1 miejsce (89/88) - 8 sezonów na szczeblu Klasy A

- Noteć Inowrocław - 1 m. (98/99), 3 m. (07/08) - 4 sezony na szczeblu Klasy A

- Piast Złotniki Kujawskie - 1 m. (02/03), 2 m. (89/90), 2 m. (97/98) - 12 sezonów na szczeblu Klasy A

- Czarni (LZS) Wierzchosławice - 2 m. (93/94), 3 m. (91/92) - 17 sezonów na szczeblu Klasy A