Sparing: Arena Niszczewice - Arkadia /zapowiedź/

• autor: iregre, 2013-09-05 14:28

W III kolejce zmagań o B-klasowe punkty futboliści jaksickiej Arkadii, w związku z nieparzystą liczbą drużyn rywalizujących w grupie V, będą jedynie przyglądać się walczącym rywalom. Nie znaczy to jednak, że Arkadyjczycy na tydzień zawieszają na przysłowiowym kołku piłkarskie obuwie. W niedzielę 8 września na boisku w Niszczewicach rozegrają mecz sparingowy. Początek pojedynku o godzinie 16:00.

Przedmeczowe zbiórki dla piłkarzy Arkadii w Inowrocławiu (na stacji Lukoil przy ul. Dworcowej) o godzinie 15:15 i w Jaksicach (przy pomniku Bartłomieja Nowaka) o godzinie 15:30.

Tym razem rywalem jaksiczan będzie drużyna, której próżno szukać w tabelach rozgrywek prowadzonych przez K-PZPN. Mimo powyższego nie warto wysnuwać wniosków, że Arena Niszczewice, bo o niej mowa, to drużyna, której obce są tajniki futbolowego rzemiosła.

Piłka nożna do Niszczewic na dobre wprowadziła się w połowie 2010 r. Wówczas to (dokładnie 27 czerwca) w tej podzłotnickiej wsi oddano do użytku trawiaste boisko sportowe z prawdziwego zdarzenia, powstałe w czynie społecznym w miejscu gdzie wcześniej roztaczała się wysoko zazieleniona łąka. Kilka dni przed uroczystym otwarciem Gazeta Pomorska pisała: Wszystko zaczęło się od artykułu w "Pomorskiej". Wybraliśmy nowe władze sołectwa i wzięliśmy się do roboty. Postawiliśmy na młodzież. Mamy olbrzymi potencjał. Dzieciaki wręcz się garną do roboty - zachwala Marian Niemczewski, przewodniczący rady sołeckiej. Wyrównali teren, wyzbierali kamienie, nawieźli ziemię, posiali trawę, odmalowali bramki. Powstała pierwsza niszczewicka drużyna piłkarska... Na razie ćwiczą na łące udostępnionej przez jednego z rolników. Nie chcą zniszczyć murawy nowego boiska. Zapał młodzieży docenili lokalni sponsorzy, którzy ufundowali siatki na bramki i stroje piłkarskie. Pierwszym pojedynkiem rozegranym na niszczewickiej arenie był mecz adeptów futbolu z Niszczewic i Gniewkówca, zakończony triumfem gości 9-0. W starciu seniorskich drużyn obu miejscowości zanotowano rezultat remisowy 1-1. W rzutach karnych lepsi okazali się przyjezdni. Takie były początki, a jak jest dziś?

W 2013 r. drużyna Areny Niszczewice, dowodzona przez Jacka Gąsiorka, począwszy od maja, a skończywszy - prawdopodobnie - głęboką jesienią, niemal co tydzień wybiega (zwykle na własną murawę) do sparingowej potyczki, mając za rywala, którąś z bliższych bądź dalszych miejscowości, głównie z terenu gmin Złotniki Kujawskie i Rojewo. I zwykle wychodzi z owych potyczek zwycięsko (m.in. wygrane ze Ściborzem 8-4, z Tupadłami 4-1, z Dąbrówką Kujawską 3-2). Tylko raz w bieżącym roku futboliści Areny opuszczali boisko zwyciężeni. Silniejszym zespołem od niedzielnego przeciwnika Arkadii (wynik 6-7) okazała się ekipa ze Złotnik Kujawskich, w której znalazło się kilka nazwisk na co dzień broniących barw złotnickiego Piasta.

Pośród kadrowiczów żółto-czarnych można dziś znaleźć kilku piłkarzy z Arkadyjską przeszłością lub... teraźniejszością. Hubert Krysztofiak ma na koncie 9 meczów w zielono-żółtych barwach Arkadii (rozegranych w latach 2011-12), a Krystian Musiał to dziś również podstawowa postać i jaksickiego napadu. A oto aktualna wyjściowa jedenastka Areny: Michał Bańczyk (bramkarz), Marcin Kowalczyk, Rafał Olszacki, Jacek Gąsiorek, Kacper Ziółkowski (obrońcy), Dariusz Byrtek, Sławomir Gotowalski, Jakub Tomczyk, Hubert Krysztofiak (pomocnicy) oraz Marek Baranowski i Dawid Obiała (napastnicy).

Warto jeszcze nadmienić, że w przerwach zimowych futboliści Areny przenoszą się do hali, by rywalizować w Rojewskiej Lidze Halowej. W sezonie 2011/12 niszczewiczanie uplasowali się na 10. (przedostatnim) miejscu (w drużynie grali m.in. Maciej Bąk, Daniel Dutkiewicz, Bartosz Kowalski, Krystian Musiał i Damian Trzupek), zaś rok później podskoczyli o jedno oczko. Tym razem jednak za swoimi plecami pozostawili cztery zespoły. Latem 2012 r. w dorocznym turnieju Zimny Lech Cup (rozgrywanym na trawiastych miniboiskach w Rojewie), Arena Niszczewica wdrapała się na najniższy stopień podium.

Najwyższą dotychczasową wygraną odniesioną po walce na trawiastej murawie zespół Areny zanotował 3 czerwca 2012 r. Wówczas to na niszczewickim boisku gospodarze pokonali zespół ALMOTu Gniewkówiec 14-0. Łupem bramkowym podzielili się Krystian Musiał (6), Hubert Krysztofiak (6) i Jacek Gąsiorek.

* * * PARY III KOLEJKI * * *

(oraz bilans ligowych pojedynków rozegranych na przestrzeni ostatnich 26. sezonów tj. 1987/88 – 2012/13)

* Cukrownik-Pena Tuczno - Pogoń II Mogilno       4  2-1-1  13-7
sobota, 15:00; s. Mateusz Muszyński (Nowe Dąbie)
w ubiegłym sezonie: 2-4

* Hermes Radłowo - Zootechnik Kołuda Wielka     14  5-2-7  19-28
niedziela, 16:00; s. Edward Przybysz (Złotniki Kujawskie)
w ubiegłym sezonie: nie grali

* Promień Szczepanowo - Błyskawica Broniewice   10  9-1-0  34-9
sobota, 17:00; s. Szymon Raniszewski (Bydgoszcz)
w ubiegłym sezonie: 7-1

* Unia Janikowo - Olimpia Dąbrowa                0  0-0-0   0-0
niedziela, 17:00; s. Karol Drop (Inowrocław)
w ubiegłym sezonie: nie grali

* Zagłębie Piechcin - LZS Wielowieś             10  8-1-1  26-6
sobota, 16:00; s. Rafał Podlewski (Izdebno)
w ubiegłym sezonie: 3-0

* Pauzuje Arkadia Jaksice

Fot. (za stroną http://zimnylechliszkowo.futbolowo.pl): Były Arkadyjczyk - Hubert Krysztofiak - odbiera nagrodę dla Areny Niszczewice za zajęcie 3. miejsca w turnieju Zimny Lech Cup w 2012 r.