Arkadia - Cukrownik-Pena Tuczno (zapowiedź)

• autor: iregre, 2013-05-21 00:02

Derby, czyli wszystko w jednym zdaniu: Arkadia Jaksice - Cukrownik-Pena Tuczno, niedziela (26 maja), godzina 16:00, boisko w Jaksicach.

Przedmeczowa zbiórka dla zamiejscowych o godzinie 15:00 na stacji Lukoil w Inowrocławiu przy ul. Dworcowej.

Monografia Cukrowni Tuczno wydana (pod redakcją Bogdana Wojtysiaka) w 1984 r. informuje o meczu o Puchar Polski rozegranym w 1950 r. na boisku w Janikowie. Spotkały się w nim zespoły TKKF Cukrownik Tuczno i LZS Jaksice. Górą byli cukrownicy, którzy pokonali jaksiczan 3-1 (2-0). Był to być może pierwszy pojedynek na linii Jaksice - Tuczno. Później lokalni rywale stawali na przeciw siebie się jeszcze wielokrotnie, szczególnie podczas towarzyskich turniejów i gier sparingowych. Po raz ostatni, jak do tej pory, zespół z Tuczna zagrał na boisku w Jaksicach prawdopodobnie w lipcu... 1968 r. Był to mecz o 3. miejsce podczas dorocznego turnieju o puchar przechodni ufundowany przez przewodniczącego Gromadzkiego Komitetu Frontu Jedności Narodowej... Mecz zakończony triumfem miejscowych piłkarzy.

Nowa era jaksickiego futbolu zaczęła się w 2000 r. od powołania LZS Jaksice (trudno mówić o reaktywacji dawnego LZS), po roku przemianowanego na Arkadię. Jeszcze nowsza poczęła się wraz ze startem sezonu 2011/12, a więc wtedy gdy jaksicka drużyna swoje pojedynki zaczęła rozgrywać na własnym - jaksickim boisku. Na przestrzeni ostatnich kilku lat Arkadyjczycy mierzyli się z sąsiadem zza miedzy co najmniej kilka razy, zawsze w meczach sparingowych. Dopiero jesienią ubiegłego roku po raz pierwszy doszło do konfrontacji ligowej. Wówczas, po meczu niewykorzystanych okazji, Arkadia przegrała z Cukrownikiem 1-0. Teraz pora na rewanż, a jednocześnie i na pierwszą od 45. lat wizytę Cukrownika w Jaksicach.

Futboliści z Tuczna w rundzie wiosennej ugrali już 16 punktów (5 zwycięstw, remis i porażka), odbierając je między innymi zespołom z Piechcina (Cukrownik - Zagłębie 2-1) i Mogilna (Pogoń II - Cukrownik 1-1). Ogólny bilans Cukrownika-Pena to 5. miejsce w tabeli, 10 wygranych, remis, 7 porażek i bilans bramkowy 42-35 (najwięcej bramek - 16 - strzelił Patryk Maziarz). Nasza drużyna wiosną dopisała do swojego konta 10 punktów, z czego tylko 4 wywalczyła na boisku, i w ogólnym rozrachunku plasuje się na 9. miejscu tracąc do niedzielnego rywala 13 punktów.

Tyle historyczne notatki i matematyczne wyliczenia. Stara maksyma głosi, że derby rządzą się swoimi prawami. A więc cóż? Na bok tabela rozgrywek, na bok kalkulatory i pożółkłe kroniki, na bok mecze z Kołodziejewem i z Wielowsią. Znów mocniej zaciskamy kciuki i znów wierzymy w Naszych! Powodzenia, Arkadio!

* * * W RUNDZIE JESIENNEJ * * *

13.10.2012 - Cukrownik-Pena Tuczno - Arkadia Jaksice 1-0 (0-0)

Bramkę dla Cukrownika-Pena zdobył Adam Patyk.

Arkadia Jaksice: Michał Kujawa - Marcin Gustaw, Bartosz Kowalski, Marcin Dąbrowa (Robert Stelmaszyk), Patryk Rybicki, Arkadiusz Frątczak (Robert Wilemski), Bartłomiej Wojnicz, Krzysztof Lampka, Marcin Jaskulski, Kamil Janiak, Tomasz Kowalski.

* * * POZOSTAŁE PARY XIX KOLEJKI * * *

(oraz bilans ligowych pojedynków rozegranych na przestrzeni ostatnich 25. sezonów tj. 1987/88 – 2011/12 i rundy jesiennej sezonu 2012/13)

Błyskawica Broniewice - Olimpia Dąbrowa           9   1-0-8    9-44
niedziela, 15:00 (stadion w Janikowie); s. Agnieszka Ryż (Kruszwica)
w rundzie jesiennej: 0-3

Pogoń II Mogilno - Promień Szczepanowo            5   4-0-1   19-6
niedziela, 16:00 (w Dąbrówce); s. Tomasz Szubiński (Bydgoszcz)
w rundzie jesiennej: 3-1

LZS Wielowieś - Zootechnik Kołuda Wielka         11   2-1-8   12-23
niedziela, 15:00; s. Ariel Gacka (Bydgoszcz)
rundzie jesiennej: 3-0 wo. /na boisku 0-6/

LZS Palczyn - Piast Kołodziejewo                  0-3 walkower
LZS Palczyn wycofał się z rozgrywek
rundzie jesiennej: 2-6

LZS II Jadowniki - Zagłębie Piechcin              0-3 walkower
LZS II Jadowniki wycofał się z rozgrywek
w rundzie jesiennej: 1-4

autor: BlazejM 2013-05-25 14:38:16

Profil BlazejM w Futbolowo 29 czerwca ZIMNY LECH Cup 2013. Więcej informacji i zapisy na stronie www.zimnylechliszkowo.futbolowo.pl Zapraszamy!