Rekordy strzeleckie Arkadii

• autor: iregre, 2013-04-22 19:58

Cztery gole Kamila Janiaka strzelone rywalowi to nie pierwszy taki wyczyn odnotowany w kronikach Arkadii Jaksice. Najlepszy strzelec XIV kolejki jest czwartym zawodnikiem jaksiczan, który może poszczycić się takim osiągnięciem.

Pierwszym był Adam Cyrankowski, który 22 sierpnia 2004 r. na boisku w Gnojnie w meczu o mistrzostwo Klasy B czterokrotnie zmusił do kapitulacji golkipera drużyny LZS/Omega Markowo/Suchatówka (Arkadia - Omega/LZS 8-1). Kilka miesięcy później (17 kwietnia 2005 r.) ten sam zawodnik (obcnie gracz Victorii Gnojno) skopiował swój wyczyn. Wówczas gorzką pigułkę przełykał zespół Startu Ściborze (Arkadia - Start 9-0). Na kolejne cztery gole jednego piłkarza w meczu trzeba było czekać do 24 października 2009 r. W A-klasowym pojedynku z Kolorowymi Krusza Zamkowa strzeleckim kunsztem popisał się Marcin Ruta. Były zawodnik Goplanii Inowrocław wszystkie bramki strzelił w pierwszej połowie spotkania, a asystowali mu Marcin Gustaw, Łukasz Klabarczyk, Bartosz Kowalski i Przemysław Olejniczak (Arkadia - Kolorowi 5-3). Następni dwaj zawodnicy dołączyli do owego zaszczytnego klubu w bieżącym sezonie. Pierszym był Marcin Gustaw, który 1 września 2012 r. na boisku w Jaksicach cztery razy wpakował piłkę do bramki rezerw LZS Jadowniki (Arkadia - LZS II 6-2), a drugim, o czym wspomniałem powyżej, Kamil Janiak - bombardier z ostatniej niedzieli i kat zespołu z Broniewic (Arkadia - Błyskawica 4-1).

Niewielu, bo tylko dziewięciu piłkarzy Arkadii Jaksice - w niemal 13-letniej historii klubu - ustrzeliło hat-tricka*. Pierwszym, który trzy razy pokonał bramkarza przeciwnika był Tomasz Kowalski, odwieczny zawodnik jaksickiego zespołu, 8 października 2000 r. walnie przyczynił się do wyjazdowego triumfu nad zespołem Błękitnych Lipie (Błękitni - LZS Jaksice 2-9). Kilka tygodni później - wobec wycofania się zespołu Błękitnych z rozgrywek - wynik, a więc zdobycze punktowe i bramkowe, odliczono z tabelowego dorobku i dziś mecz można traktować, co najwyżej, jako nieoficjalny. W późniejszych sezonach hat-trickami popisywali się: Marcin Ruta - 4 razy, Jarosław Janikowski, Adam Cyrankowski i Przemysław Olejniczak - po 2 razy oraz po jednym razie Daniel Stolarski, Marcin Gustaw, Błażej Wyrkowski i Damian Trzupek.

Fot.: Przy piłce Marcin Gustaw - najlepszy "asystujący" Arkadii. Za nim szczelna linia obrony: Bartosz Kowalski (z tyłu, pierwszy z lewej) i Arkadiusz Frątczak.