LKS Arkadia Jaksice - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Menu główne

Wyszukiwarka

O Jaksicach

fot.: Okładka książki p. Hanny Pierścieniak - "GMINA INOWROCŁAW ZAPRASZA - Szkic historyczny wsi i parafii Jaksice", wydanej w 2008 r. przez Wydawnictwo "Bernardinum".

Poniżej fragment jednego z rozdziałów:

"Jaksice to jedna z większych (największa - przyp. iregre) i niewątpliwie starszych miejscowości znajdujących się w gminie Inowrocław. Aktualnie liczy ok. 1200 mieszkańców. Położona w zachodniej części gminy, przy krajowej trasie Inowrocław - Bydgoszcz. Po obu stronach drogi typowe zabudowania gospodarskie. W oddali nowoczesna architektura kościelnej wieży, górującej nad kujawską równiną. Była moim drogowskazem, kiedy pewnego dnia przyjechałam, aby podjąć tu pracę. Nowe miejsce budziło moją ciekawość, jednak mieszkańcy utwierdzili mnie w przekonaniu, że nic interesującego tutaj nie znajdę. Wskazywali pałac, który już wówczas był szarą, ponurą bryłą pozbawioną jakichkolwiek elementów architektury pałacowej. Zdewastowany park, gdzie czasami wybierałam się na spacer. Wspominano o drewnianym kościółku, który dawno spłonął. Na mapie obiektów zabytkowych rzeczywiście Jaksice nie wyróżniają się niczym szczególnym. Można tu obejrzeć zabudowania dworskie z przełomu XIX i XX wieku, budynek poczty oraz budynek szkoły również z tego samego okresu, kilka domów liczących sobie ok. stu lat. To wszystko co pozostało. W 1948 roku postawiono przy szosie bydgoskiej figurę Matki Boskiej w miejscu pomnika Powstańców Wielkopolskich zniszczonego przez Niemców zaraz na początku wojny. Pod koniec lat 80-tych w centrum wsi ustawiono kamienny obelisk upamiętniający Bartka Nowaka - jednego z przywódców powstania styczniowego, a w 1998 r. w kruchcie kościoła odsłonięto pamiątkową tablicę z nazwiskami mieszkańców Jaksic i gminy Inowrocław zamordowanych w czasie drugiej wojny światowej. Do liczby tych obiektów można jeszcze dodać murowany obelisk na miejscowym cmentarzu z 1866 roku, upamiętniający zamrłych na cholerę mieszkańców Jaksic i okolicy..." 

 

 

fot.: Pocztówka z 1915 roku - pochodząca z prywatnych zbiorów p. Chwiałkowskiego - zamieszczona w książce o wsi i parafii Jaksice. Niemiecki napis w tłumaczeniu: "Pozdrowienia z Jaksic". Na kolejnych fotografiach: 1. Gospoda oberżysty Klettke, 2. Szkoła, 3. Kościół, 4. Pałac.

 

fot.: Kościół p.w. Św. Marcina Biskupa w Jaksicach (2008). Jego budowę ukończono w 1972 r. w miejscu gdzie wcześniej stał kościół drewniany (spłonął 11 lutego 1962 r.). Parafia jaksicka skupia mieszkańców Borkowa, Jaksic, Jaksiczek, Oporówka, Pławina, Radłówka, Stefanowa i częściowo Strzemkowa.

   

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Reklama

Ostatnie spotkanie

Iskra SikorowoArkadia Jaksice
Iskra Sikorowo 3:0 Arkadia Jaksice
2015-11-15, 17:00:00
     
oceny zawodników »

Wyniki

Ostatnia kolejka 13
Iskra Sikorowo 3:0 Arkadia Jaksice
Noteć Inowrocław 0:0 Unia Leszcze
Grom Ostrowo 2:2 Kujawskie Pogranicze Jeziora Wielki (s)
Kujawiak Sukowy 2:6 Gopło Kościeszki
Tarant Wójcin 2:2 Kujawy Kozy
Orłowianka Orłowo 3:0 Mikrus Szadłowice
Fregata Polanowice 4:2 Kolorowi Krusza Zamkowa

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 14
Arkadia Jaksice - Kolorowi Krusza Zamkowa
Fregata Polanowice - Mikrus Szadłowice
Orłowianka Orłowo - Kujawy Kozy
Tarant Wójcin - Gopło Kościeszki
Kujawiak Sukowy - Kujawskie Pogranicze Jeziora Wielki (s)
Grom Ostrowo - Unia Leszcze
Noteć Inowrocław - Iskra Sikorowo

Statystyki drużyny

Arkadia na Facebooku

Arkadia na YouTube

Ku pamięci

Arkadię wspiera

 
 

Plan Jaksic

Nasza strona

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. My jako strona nie ponosimy odpowiedzialności za treść opinii komentujących. Masz prawo komentować, wyrażać swoją opinię oraz dyskutować i nie zgadzać się z czyjąś opinią. Nie masz natomiast prawa używać wulgaryzmów oraz obrażać innych osób. Wszelkie wulgarne komentarze będą usuwane.

Logowanie

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 35, wczoraj: 33
ogółem: 2 550 163

statystyki szczegółowe