LKS Arkadia Jaksice - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Menu główne

Wyszukiwarka

Wstęp

fot.: "Gospodarze" - "Goście" (Cieślin, wrzesień 2009)

"Opuszczone boisko" to miejsce, w którym chciałbym przypomnieć kluby i drużyny, których nie znajdzie się już w bieżących ligowych tabelach. Nie przetrwały próby czasu. Może zabrakło jakiegoś zapaleńca, który świat na głowie postawi, tylko po to (albo aż po to), by mieć drużynę piłkarską w swojej miejscowości? Może już dorośli Ci chłopacy, którzy kopali piłkę po sześć godzin dziennie jeśli tylko znaleźli fragment wolnej przestrzeni i symboliczne dwa słupki ułożone... z cegieł? A może młodsze pokolenie już nie dostrzegło piękna jakie mieści w sobie ta zespołowa rywalizacja? Opuszczone boisko, rdzewiejąca bramka, trawa sięgająca kolan i gdzieś w trawie gnijąca ławeczka. Nie zachował się napis "gospodarze". Pewnie nigdy go tu nie było. Ale były emocje. Oj, te były od zawsze. W co drugą niedzielę mecz na własnym boisku. Jeden komplet czerwonych stroi... Gdzie tam komplet! Tylko koszulki były jako tako kompletne. Numery trzeba było samemu malować; szablon wycinało się z tektury... A spodenki i getry - to już jakie kto tam miał. I jeszcze korkotrampki za duże o dwa numery, przesiąknięte intensywnie rywalizacją z poprzednich meczów. Pół wsi idzie na mecz. Przedpołudnie, w powietrzu woń niedzielnego rosołu, a tu rywalizacja! Rywalizacja do ostatniej kropli potu, rywalizacja o pierwsze, czwarte, siódme miejsce... I tak bez przerwy, sezon po sezonie. Ktoś tam kogoś pchnął na tyle poważnie, że uznano czyn ów za pobicie, ktoś tam ledwo co z wesela wrócił, a już na boisku... Grają. Krzyki, hałasy, gwizdy. Radość, smutek. Za trzy minuty koniec... 4-1 do tyłu. Już się nie uda. Może za tydzień. A za tydzień wyjazd. PGR pomaga - "buda" zaczepiona do ciągnika i 15 kilometrów trasy przed nami. Dzisiaj trzeba się pokazać! Jest szansa na zdobycie dwóch punktów...

Czy tak bywało?

Nie policzę na palcach obu rąk klubów, po których nie została najmniejsza choćby wzmianka w zasobnych przestrzeniach internetu. Istniejące kluby mają swoje strony, czasem nawet po kilka. Szkoda tylko, że dość rzadko dba się na tych stronach o przeszłość, o zamierzchłe czasy. Liczy się tylko to co teraz i basta. Istniejące kluby mają działaczy, zawodników i kibiców. Te nieistniejące też miały... To "opuszczone boisko" oddaję w ich władanie.

fot.: Czy wróci jeszcze kiedyś na boisko w Ludzisku ligowa rywalizacja? (boisko w Ludzisku, wrzesień 2009)

Chciałbym prosić Państwa: Kibiców, Zawodników, Działaczy - przeszłych i obecnych - o kontakt - jeśli są Państwo w posiadaniu jakiejkolwiek pamiątki (zdjęcia, wycinku prasowego itp.) lub mogą mi wskazać osobę, która takowe posiada. Będę również bardzo wdzięczny za przekazanie mi imion i nazwisk działaczy i zawodników nieistniejących dziś drużyn. Dodam, że swoje poszukiwania ograniczam do obecnych powiatów: inowrocławskiego, mogileńskiego i żnińskiego oraz - fragmentarycznie - do powiatów: bydgoskiego i nakielskiego.

 

Lista klubów:

 

LZS Sipiory (2012)

 

Polonia Mamlicz (2012)

 

Orion Mrozowo (2010)

 

Błękitni Cieślin (2009)

fot.: Mało kto zapewne sięga pamięcią do sezonu 1968/69, a zdaje się, że wówczas zespół LZS Błękitni Cieślin (rok założenia: 1963) odniósł jeden z największych sukcesów w dziejach klubu. Otóż, piłkarze z tej podinowrocławskiej miejscowości wygrali "elzetesowką" Klasę B (w grupie finałowej pokonali LZS Zbrachlin i LZS Kujawy Piotrków Kuj.) i mogli cieszyć się z awansu do "związkowej" Klasy A. Drużyna z Cieślina, której trenerem był Mieczysław Dziamski, występowała w składzie: Zdzisław Żmich (bramkarz), Lech Rączka, Zbigniew Rządkowalski, Lech Łukomski, Lech Bulman, Bronisław Białek, Jerzy Mucha, Bogdan Esze, Jerzy Dąbrowski, Kazimierz Czyż, Zenon Orzechowski, Czesław Guza, Andrzej Matuszak i Andrzej Milkowski.  W Klasie A Błękitni rywalizowali (przez jeden sezon) m.in. z Budowlanymi Lipno (obecnie Mień), Elaną Toruń, Notecianką Pakość, Pogonią Mogilno czy Unią Jankowo. W 1996 r. Błękitni wrócili do Klasy A (na trzy sezony). Jak do tej pory, ostatni oficjalny mecz odbył się na tym boisku 19 października 2008 r. Wówczas Błękitni pokonali w meczu o mistrzostwo Klasy B Kujawiaka Sukowy 3-1. (Boisko w Cieślinie, wrzesień 2009)

 

Kometa Więcławice (2009)

fot.: Klub powstał w 1968 r. Założycielami byli Jerzy Makowiecki i Tadeusz Lewandowski. Największy sukces piłkarzy z Więcławic to piąte miejsce w V Lidze w sezonie 2007/08, dające możliwość ubiegania się w barażu o awans do IV Ligi. Nie udało się jednak zwyciężyć Czarnych Nakło. Po tej porażce wszystko zaczęło się "sypać". Odszedł sponsor, a ze sponsorem niemal wszyscy zawodnicy. Następny sezon skończył się dla Komety wycofaniem zespołu z rozgrywek po rundzie jesiennej. Z zamierzchłych czasów warto przypomnieć, że w sezonie 1969/70 Kometa (wówczas LZS Więcławice) rywalizowała w meczu finałowym o mistrzostwo "elzetesowskiej" Klasy B. W owym finale zdecydowanie silniejsza okazała się jednak drużyna Mechanika Wąbrzeżno gromiąc więcławickich piłkarzy 6-0. Marzenia o Klasie A trzeba było więc odłożyć aż do 2002 r. (na zdjęciu: 27 października 2007 r. - boisko w Więcławicach: Kometa walczy z Pałuczanką Żnin o piątoligowe punkty)

 

Fala Głogówiec (2008)

 

Kanał Występ (2008)

 

LZS Liszkowo (2008)

fot.: Na jednej z bramek boiska w Liszkowie wisi jeszcze siatka (Liszkowo, wrzesień 2009)

 

Wulkan Turzyn (2008)

 

Agropin Pińsko (2007) [wcześniej LZS Pińsko]

 

Pałuki Królikowo (2007)

 

1.FC Brudzyń (2005) [w sezonie 2005/06 miejsce 1.FC Brudzyń (w Klasie A)zajęła drużyna Sparty II Janowiec Wielkopolski]

 

Start Ściborze (2005)

fot.: Brama wjazdowa na boisko Startu Ściborze (Ściborze, wrzesień 2009)

 

Huragan Dąbrówka (2004) [potem pod nazwą Pogoń II Mogilno/Dąbrówka]

 

LZS Racice (2002) [potem, do końca sezonu 2005/06, pod nazwą Gopło II Kruszwica - Racice]

fot.: Smutny to widok - coraz wyższa rośliność porasta pole karne racickiego boiska. Aż dziw bierze gdy przypomni się czasy kiedy w tej podkruszwickiej miejscowości w rozgrywkach brały udział dwie seniorskie drużyny (LZS Racice i LZS II Racice). Historia taka działa się na boiskach Klasy B w sezonie 1996/97 i była dobrą podstawą sukcesu jakim był awans zespołu do Klasy A w kolejnym sezonie. Przygoda z Klasą A rozpoczęła się bojem z Dębem Barcin (1-3) i trwała tylko jeden sezon. W 2002 r. postanowiono, iż LZS Racice będzie filią kruszwickiego Gopła. Od tej pory drużyna występowała pod szyldem Gopło II Kruszwica - Racice. Już w pierwszym roku filialnej działalności piłkarze awansowali do Klasy A i występowali w niej do czasu rozwiązania drużyny w 2006 r. Pożegnalnym pojedynkiem było spotkanie z rezerwami Sparty Janowiec, rozegrane 4 czerwca 2006 r., a zakończone wynikiem 1-1.

 

Błękitni Lipie (2000)

fot.: Ostatni ligowy pojedynek na boisku w Lipiu odbył się 20 października 2000 r. Było to w IV kolejce mistrzostw Klasy C. Rywalem miejscowych był beniaminek - LZS Jaksice. Spotkanie zakończyło się triumfem debiutanta 9-2. Po tym meczu (była to trzecia porażka z rzędu) Błękitni Lipie - zajmujący ostatnie miejsce w tabeli - wycofali się z rozgrywek. Najbardziej na tę rezygnację z udziału w rywalizacji może dziś psioczyć zespół z Jaksic, jako że - mimo upływu ponad 10. lat - ta wygrana jest najwyższą wyjazdową w "nowożytnej" historii LZSu (a potem Arkadii) Jaksice. Niestety, w związku z anulowaniem wyników drużyny z Lipia, wygraną... "nieoficjalną". (Boisko w Lipiu, listopad, 2010 r.)

 

LZS Ludzisko (1999)

fot.: Nie przyjęła się piłka nożna w Ludzisku. Cała historia miejscowego LZSu zapisana jest w terminarzu Klasy C (grupa III) sezonu 1998/99. Na tę historię składa się jedno zwycięstwo (w VI kolejce: LZS Ludzisko - Noteć Gębice 2-1) i trzynaście porażek. Na domiar złego owo zwycięstwo (podobnie jak jedna z porażek) zostało anulowane po zakończeniu rundy jesiennej i wymazane z tabeli. Piłkarze z Ludziska strzelili rywalom 17 bramek (w końcowej tabeli zaliczono 12). Ostatnie trzy mecze sezonu LZS oddał przeciwnikom walkowerem... (boisko w Ludzisku, wrzesień, 2009)

 

Pogoń Lisi Ogon (1999)

 

LZS Żnin - Góra (1998)

 

Tęcza Ostrowo (1998)

 

Wolanka Wola Stanomińska (1998)

 

LZS Uścikowo (1996)

 

Sokół Strzelno (1996) [później jako Kujawianka II Strzelno (2011)]

 

Zjednoczeni Złotowo /Wojdal/ (1995)

 

Orkan Lubaszcz (1992)

 

Huragan Golejewo (1991) [od sezonu 1991/92 jako Gopło Kościeszki]

fot.: Huragan Golejewo - w którym przez wiele lat jako trener udzielał się Benedykt Wietrzychowski - był jednym z wielu klubów, które powstały przy Państwowych Gospodarstwach Rolnych. Zwykle prezesami takich klubów byli dyrektorzy, bądż kierownicy owych zakładów. "Związkowa" piłka nożna w Golejewie "trwała" dobre półtora dekady. Najjaśniejszą jej część stanowią pobyty Huraganu w Klasie A, z największym sukcesem - szóstą pozycją (w roli beniaminka) na zakończenie sezonu 1977/78. Trzynaście lat póniej (w 1991 r.) - po wygraniu Klasy B - zespół Huraganu "przemianowano" na Gopło i przeniesiono do pobliskich Kościeszek. Na zdjęciu boisko w Golejewie /wrzesień 2009/ - przycięta trawa i ustawione bramki informują, że w miejscowości piłka nożna nie umarła)  

 

Zryw Parlinek (1991)

 

Drogowiec Szubin (1990) [wcześniej jako LZS Szubin]

 

Jutrzenka Lubostroń (1990)

 

LZS Jeziora Wielkie (1990) [w międzyczasie jako Mustang Jeziora Wielkie; kontynuatorem jest obecne Kujawskie Pogranicze Jeziora Wielkie, które - co prawda - przejęło schedę (w 2009 r.) po Tarancie Wójcin /w sezonie 2009/10 jako Kujawskie Pogranicze II Jeziora Wielkie/]

 

Nowi Górki (1990)

 

Jutrzenka Jabłówko (1989)

 

Kłos Sławsko Dolne (1989)

 

LZS Dobieszewko (1989)

 

Tęcza Wierzejewice (1989)

 

Błękitni Pławin (1988)

fot.: Boisko w Pławinie (wrzesień 2009 r.). Błękitni Pławin rywalizowali w oficjalnych rozgrywkach ligowych w latach osiemdziesiątych. Zwykle zajmowali środkowe miejsca w tabelach Klasy B. Na ostatni ligowy pojedynek piłkarze wybiegli jesienią 1988 r. i ulegli wówczas zespołowi Victorii Kołaczkowo 1-5. Potem rozegrali jeszcze dwa spotkania wyjazdowe, po których drużyna została wycofana z rozgrywek. Błękitni Pławin swoje mecze rozgrywali na boisku w Tucznie. To widoczne powyżej było za małe...

 

LZS Chwaliszewo (1988) [kontynuatorem są obecni Zjednoczeni Chwaliszewo]

 

Puma Markowo (1988)

 

Czarni Kowalewo (1987?) [w międzyczasie jako Pegaz Kowalewo?]

 

Olimpia Parlin (1986) [kontynuatorem jest Olimpia Dąbrowa?]

 

LZS Broniewo /gm. Sadki/ (1986)

 

LZS Brześć /nad Gopłem/ (1985)

 

Sokół Radzicz (1985) [wycofał się w trakcie rozgrywek sezonu 1984/85]

 

Czarni Dobiesławice (1984) [spadkobiercą była drużyna GLKS Rojewo (1985)]

fot.: Gdy już nie było chętnych kopać piłkę - boisko zaorano (Dobiesławice, wrzesień 2009)

 

LZS Piechcin (1984)

 

LZS Żarczyn /gm. Kcynia/ (1984)

 

Błyskawica Zieleń (1983)

 

Hutnik Tur (1981) [wcześniej jako Turzanka Tur]

 

Gopło Lachmirowice (1979)

fot.: Mniej-więcej w tym miejscu, po lewej stronie drogi do Baranowa, było boisko drużyny Gopła Lachmirowice. Nie jedyny to przypadek, że trawiasta płyta została zaorana. Gopło Lachmirowice rywalizowało w rozgrywkach Klasy B w drugiej połowie lat siedemdziesiątych. Człowiekiem zajmującym się klubem był Stanisław Skonieczny, natomiast piłkarzy prowadził m.in. znany w regionie szkoleniowiec Grzegorz Nawrocki. (Lachmirowice, wrzesień 2009)

 

Huragan Sobiesiernie (1978?)

fot.: Mimo, że ligowa piłka zniknęła z Sobiesierni z końcem lat siedemdziesiątych to boisko nadal wygląda przyzwoicie (Sobiesiernie, wrzesień 2009)

 

Olimpia Tupadły /gm. Kcynia/ (1978?)

 

Piast Kobylniki (1978?)

fot.: Najdłużej w Ludowym Zespole Sportowym "Piast" Kobylniki przetrwała sekcja piłki ręcznej. Piłkarze tego klubu tylko w latach siedemdziesiątych brali udział w oficjalnych rozgrywkach ligowych (OZPN) Niestety, bez sukcesów. Ma się rozumieć, że "Piast" był klubem, o którego interesy dbało miejscowe Państwowe Gospodarstwo Rolne. (Kobylniki, wrzesień 2009)

 

LZS Rogowo (1975?)

 

Vistula Żnin (1975?)

 

Zryw Wolice (1975?)

 

LZS Sarbinowo /Janowieckie/ (1974?)

 

LZS Rojewice (1972?)


 
fot.: Boisko w Rojewicach, oddane do użytku 15 września 1962 r., sklasyfikowano na siódmym miejscu w kraju w konkursie pod hasłem "Boisko w każdej wsi" (1963 r.). W nagrodę Rojewice otrzymały sprzęt sportowy wartości 15 tys. złotych (gazeta codzienna kosztowała wówczas 50 groszy)! Owe czasy to niewątpliwie najtłustsze lata w historii miejscowego LZSu; drużyna seniorska grała w "związkowej" Klasie C, a na mecze do tej miejscowości - leżącej na skraju Puszczy Bydgoskiej - przyjeżdżały m. in. rezerwowe ekipy Goplanii, Cuiavii, Notecianki i Unii Janikowo. Na inaugurację sezonu 1963/64 do Rojewic zawitała trzecioligowa wówczas Pogoń Mogilno, by rozegrać mecz o Puchar Polski (gospodarze przegrali 2-8). W późniejszych latach miejscowa drużyna rywalizowała w rozgrywkach pionu LZS. Na zdjęciu otwarta furtka zapraszająca do odwiedzin boiska w Rojewicach (kwiecień 2010).

 

Cukrownik Żnin (1964?)

 

Unia Inowrocław (1962?)

 

W nawiasie rok ostatnich ukończonych rozgrywek.

 

Poza wymienionymi powyżej drużynami, do pierwszej połowy lat siedemdziesiątych w tzw. rozgrywkach wiejskich ("elzetesowskich") oraz w okolicznościowych turniejach towarzyskich rywalizowały m. in. drużyny: LZS Balczewo, LZS Borkowo, LZS Chełmce, LZS Dąbie, LZS Dąbrowa Biskupia, LZS Dobieszewice, LZS Gorzany, LZS Krotoszyn, LZS Olszewice, LZS Papros (Leśniczanka Papros), LZS Piaski, LZS Pławinek, LZS Rąbinek, LZS Słońsko, LZS Tupadły (Zjednoczeni Tupadły), LZS Węgierce.

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Reklama

Ostatnie spotkanie

Iskra SikorowoArkadia Jaksice
Iskra Sikorowo 3:0 Arkadia Jaksice
2015-11-15, 17:00:00
     
oceny zawodników »

Wyniki

Ostatnia kolejka 13
Iskra Sikorowo 3:0 Arkadia Jaksice
Noteć Inowrocław 0:0 Unia Leszcze
Grom Ostrowo 2:2 Kujawskie Pogranicze Jeziora Wielki (s)
Kujawiak Sukowy 2:6 Gopło Kościeszki
Tarant Wójcin 2:2 Kujawy Kozy
Orłowianka Orłowo 3:0 Mikrus Szadłowice
Fregata Polanowice 4:2 Kolorowi Krusza Zamkowa

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 14
Arkadia Jaksice - Kolorowi Krusza Zamkowa
Fregata Polanowice - Mikrus Szadłowice
Orłowianka Orłowo - Kujawy Kozy
Tarant Wójcin - Gopło Kościeszki
Kujawiak Sukowy - Kujawskie Pogranicze Jeziora Wielki (s)
Grom Ostrowo - Unia Leszcze
Noteć Inowrocław - Iskra Sikorowo

Statystyki drużyny

Arkadia na Facebooku

Arkadia na YouTube

Ku pamięci

Arkadię wspiera

 
 

Plan Jaksic

Nasza strona

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. My jako strona nie ponosimy odpowiedzialności za treść opinii komentujących. Masz prawo komentować, wyrażać swoją opinię oraz dyskutować i nie zgadzać się z czyjąś opinią. Nie masz natomiast prawa używać wulgaryzmów oraz obrażać innych osób. Wszelkie wulgarne komentarze będą usuwane.

Logowanie

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 5 gości

dzisiaj: 66, wczoraj: 33
ogółem: 2 550 194

statystyki szczegółowe