LKS Arkadia Jaksice - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Menu główne

Wyszukiwarka

Zjednoczeni Złotowo - Wojdal

Ludowy Zespół Sportowy "Zjednoczeni" Złotowo powstał w połowie 1993 r. Na czele grupy inicjatywnej stanęli: Sławomir Gamelski (późniejszy sekretarz i skarbnik klubu) i Piotr Kujawa (późniejszy prezes klubu), a w skład założycieli klubu weszli również: Adam Cyganek (późniejszy członek zarządu klubu), Dariusz Gałgański, Adam Gil (późniejszy członek zarządu klubu), Ryszard Grobelniak, Andrzej Grzempczyński (późniejszy członek zarządu klubu), Andrzej Kaczmarek, Grzegorz Kaczmarek (późniejszy członek zarządu klubu), Krzysztof Karbowiak, Grzegorz Kozłowski, Sławomir Kustosz, Robert Marciniak, Jarosław Ratajski (późniejszy kierownik klubu), Mariusz Ratajski (późniejszy gospodarz klubu) i Janusz Słabowski (późniejszy członek zarządu klubu).

Piotr Kujawa: Od wielu lat chłopaki grali w piłkę (tak jak na każdej wsi, gdy nie było jeszcze komputerów). W pewnym momencie padła myśl, żeby się zorganizować i grać w lidze piłkarskiej. Od słowa do słowa założyliśmy nasz klub. Główny pomysł wyszedł (z tego co pamiętam) z głowy Sławomira Gamelskiego. Byłem wówczas takim, można powiedzieć, działaczem (lubiłem coś zrobić, zorganizować)... Zamieniłem pomysł w czyn i razem zorganizowaliśmy klub. Mieszkaliśmy w Złotowie, gdzie zostałem sołtysem i organizowałem Turnieje Wsi, wycieczki, itp. Gamelski zawsze był razem ze mną. Mogę powiedzieć, że wszystko organizowaliśmy razem.

fot.: Na zdjęciu reprezentacja wsi Złotowo podczas "I Turnieju Wsi" w Barcinie, przywdziana (w większości) w stroje klubowe Zjednoczonych. Ma się rozumieć, że w tym zacnym gronie nie brakuje również futbolistów Zjednoczonych Złotowo. A powyżej flaga, która na co dzień zagrzewała do boju ekipę złotowskiego klubu. (zdjęcie z archiwum Piotra Kujawy)

W lipcu drużyna została zgłoszona do rozgrywek BOZPN, a już miesiąc później przystąpiła do B-klasowej rywalizacji, swoje mecze rozgrywając na - stworzonym dzięki społecznemu zaangażowaniu - boisku w pobliskim Wojdalu (właśnie z Wojdala pochodziła część działaczy i zawodników, w związku z czym w 1995 r. zespół przyjął oficjalną nazwę Zjednoczeni Złotowo - Wojdal).

Piotr Kujawa: Boisko zorganizowaliśmy we Wojdalu, bo tam był akurat wolny plac. Obecnie jest tam żwirownia. W Złotowie nie doprosiliśmy się konkretnego boiska. Co prawda był tam odpowiedni teren, ale w ówczesnych czasach prostowano sprawy własnościowe i ów grunt nie miał do końca ustalonego właściciela. Był to niby teren gminy, ale gmina tak do końa nie była tego pewna; jakieś prawa do tego miała Agencja Rynku Rolnego... Do dnia dzisiejszego leży ugorem. A czy ma właściciela? - niewiadomo. Dzięki naszym staraniom powstało (co prawda już po rozwiązaniu Zjednoczonych) pełnowymiarowe boisko przy Szkole Podstawowej w Mamliczu, na którym  swoje mecze rozgrywa miejscowa Polonia. Założyciel i prezes Polonii - Adam Gil - to były zawodnik Zjednoczonych.

W pierwszym meczu mistrzowskim piłkarze Zjednoczonych ulegli na własnym boisku drużynie Burzy Nowa Wieś Wielka 2-5. Na zdobycze punktowe trzeba było czekać aż do VII kolejki. Wówczas do Wojdala przyjechała ekipa Victorii Cieleszyn, a gospodarze pokonali rywala 3-1. Sezon 1993/94 zakończył się dla zespołu zajęciem VI miejsca, głównie dzięki bardzo udanej rundzie wiosennej, gdy to drużyna prowadzona przez Zygmunta Gronia (pierwszy mecz mistrzowski pod wodzą cenionego szkoleniowca Zjednoczeni rozegrali 12 kwietnia 1994 r. w Złotnikach Kujawskich, gdzie pokonali... Burzę Nowa Wieś Wielka 2-1), w 9. meczach wywalczyła 12 punktów (wówczas za zwycięstwo przyznawano 2 punkty).

Fot.: Zdjęcie zrobiono 12 kwietnia 1994 r. w Złotnikach Kujawskich przed meczem z Burzą Nowa Wieś Wielka, wygranym 2-1.  Stoją od lewej: Robert Marciniak, Ryszard Grobelniak, Dariusz Gałgański, Jarosław Ratajski, Grzegorz Kozłowski, ? (zasłonięty), ?, Piotr Kujawa - prezes; u dołu od lewej: Andrzej Grzempczyński, Adam Cyganek, Sławomir Gamelski - również sekretarz i skarbnik klubu, Robert Maciejewski; leży: Andrzej Kaczmarek. (zdjęcie z archiwum Piotra Kujawy)

19 marca 1994 r. na zebraniu założycieli (w Klubie Rolnika w Złotowie) uchwalono status klubu, dzięki czemu niespełna dwa miesiące później /11.05.94/ LZS "Zjednoczeni" zostali wpisani do rejestru stowarzyszeń kultury fizycznej Wojewody Bydgoskiego. Niemal rok później /29.04.1995/ w owym zestawieniu figurowała już (jako reakcja na wniosek zarządu klubu i zawodników drużyny /o czym powyżej/) drużyna LZS "Zjednoczeni" Złotowo - Wojdal. W 1994 r. rozpoczęto również pertraktacje między Urzędem Miasta i Gminy Barcin a Agencją Własności Rolnej w sprawie przekazania działki na budowę boiska sportowego w Złotowie.

W przerwie letniej przed sezonem 1994/95 gracze Zjednoczonych wygrali turniej w Tucznie /31.07.94/ (w pokonanym polu pozostawiając gospodarzy oraz piłkarzy LZSu Kościelec), natomiast w turnieju w Kościelcu /14.08.94/ zajęli drugie miejsce (w finale ulegając zespołowi Błękitnych Cieślin 1-2).
Kadra zawodnicza zgłoszona do rundy jesiennej sezonu 1994/95 prezentowała się następująco: Adam Cyganek, Maciej Flig, Dariusz Gałgański, Sławomir Gamelski, Adam Gil, Mirosław Gil, Ryszard Grobelniak, Andrzej Grzempczyński, Andrzej Kaczmarek, Dariusz Kąkolewski, Marek Koliński, Krzysztof Kowalczyk, Grzegorz Kozłowski, Piotr Kujawa, Sławomir Kustosz, Adam Kwiatkowski, Robert Maciejewski, Robert Marciniak, Sławomir Marciniak, Mariusz Milewski, Sławomir Ratajski, Mariusz Ratajski i Janusz Szabowski. Trenerem pozostał Zygmunt Groń mający na swoim koncie - za czasów kariery zawodniczej - między innymi występy między słupkami w trzecioligowej (sezon 1986/87) Noteciance Pakość.

W inauguracyjnym meczu /28.08.94/ Zjednoczeni pokonali w meczu wyjazdowym zespół Iskry Zamość 4-2 (bramki zdobyli: Kozłowski, Cyganek, Kaczmarek i Kąkolewski/. To był bardzo udany sezon dla drużyny z gminy Barcin, choć niedosyt pozostał, jako, że Klasa A była na wyciągnięcie dłoni. Oto jak wyglądała sytuacja w czołówce tabeli na dwie kolejki przed zakończeniem rywalizacji:
1.Victoria Kołaczkowo          16   25   45-25
2.Zjednoczeni Złotowo - Wojdal 16   24   46-19
3.Burza Nowa Wieś Wielka       16   20   28-25...
W XVII serii piłkarze z Kołaczkowa przegrali na własnym boisku z Orionem Dziewierzewo 1-2. Niestety, w ślady zespołu Victorii poszli zawodnicy Zjednoczonych i ulegli na własnym terenie przeciętnej drużynie Orlika Gogolinek /1-2/. W ostatniej rundzie jeden punkt z Gogolinka wywiozła Victoria i dzięki korzystniejszemu bilansowi spotkań ze Zjednoczonymi (1-0 /w/ i 2-1 /d/) to piłkarze z Kołaczkowa cieszyli się z awansu.

Fot.: 18 września 1994 r., boisko w Karolewie, na którym swoich rywali podejmował zespół Spółdzielcy Wudzyn - Kotomierz. W IV kolejce rozgrywek o mistrzostwo Klasy B - grupy III, Zjednoczeni pokonali gospodarzy 5-4. Stoją od lewej: ?, Piotr Kujawa, Sławomir Gamelski, Mariusz Ratajski, Andrzej Grzempczyński, Mirosław Gil, Adam Gil - późniejszy założyciel i prezes Polonii Mamlicz, Tomasz Karbowiak; u dołu: Andrzej Kaczmarek, Dariusz Gałgański, Grzegorz Kaczmarek, Adam Cyganek, Dariusz Kąkolewski, Robert Maciejewski; leży: Ryszard Grobelniak. (zdjęcie z archiwum Piotra Kujawy)

W sezonie 1995/96 zespół Zjednoczonych występował w IV grupie Klasy B. Zrealizowane zostały zatem sugestie klubu, aby przystąpić do rywalizacji w grupie gdzie odległości między siedzibami klubów kształtowały się w granicach 12-30 km, a nie jak to było do tej pory gdzie, aby dojechać na spotkanie, trzeba było pokonać niejednokrotnie odległość 50 czy nawet 80 km. Niestety, sezon 1995/96 okazał się ostatnim w niedługiej historii zespołu ze Złotowa i Wojdala. Warto wspomnieć, iż w tym czasie grającym trenerem był kolejny były bramkarz Notecianki - Jarosław Częstochowski. Po rundzie jesiennej piłkarze Zjednoczonych mieli na koncie ledwie jedno zwycięstwo, 9 porażek i niepewną przyszłość. W przerwie zimowej podjęto decyzję o wycofaniu zespołu z rozgrywek. Uzyskane wyniki anulowano z tabeli mistrzostw. Przyczyny wycofania drużyny?

Piotr Kujawa: Zacząłem studiować, a następnie przeprowadziłem się do Jaksic. To było główną przyczyną zaprzestania działalności Zjednoczonych. Nie miał kto się tym zajmować...

W czasie występów Zjednoczonych na B-klasowych boiskach drużynę wspierali: Urząd Miasta i Gminy Barcin (główny sponsor), rolnicy ze Złotowa i Wojdala, firma "Elektro - Pomiar" z Barcina, a także Urząd Miasta i Gminy Pakość.

Treningi odbywały się na boisku w Wojdalu, a w przerwie zimowej w halach sportowych w Barcinie i Mamliczu.

W rozgrywkach ligowych piłkarze Zjednoczonych Złotowo - Wojdal (wliczając również mecze z rundy jesiennej sezonu 1995/96) rozegrali w sumie 46 meczów, z czego 20 spotkań wygrali, 4 mecze zremisowali, a 22 razy schodzili z boiska pokonani. Bilans bramkowy: 114 - 125.

Najwyższe zwycięstwa:
Zjednoczeni - Amator Trzeciewiec 7-1 (wiosna 94) - u siebie
Pogoń II Lisi Ogon - Zjednoczeni 0-4 (jesień 94) - na wyjeździe

Najwyższe porażki:
Zjednoczeni - GLKS Osielsko 1-5 (wiosna 94) - u siebie
Zjednoczeni - Europex Palczyn 1-5* (jesień 95) - u siebie
Iskra Zamość - Zjednoczeni 10-2* (jesień 95) - na wyjeździe
GLKS Osielsko - Zjednoczeni 9-1 (jesień 93) - na wyjeździe
* - mecze anulowano w związku z wycofanie się z rozgrywek drużyny Zjednoczonych

Sezon 1994/95 - Klasa B, grupa III
(największy sukces drużyny Zjednoczonych Złotowo - Wojdal w rozgrywkach ligowych)
1.Victoria Kołaczkowo           18   26   48-29
2.Zjednoczeni Złotowo/Wojdal    18   26   51-24
3.Burza Nowa Wieś Wielka        18   20   31-32
4.LZS Dąbrowa Chełmińska        18   19   36-33
5.Orion Dziewierzewo            18   19   43-28
6.Iskra Zamość/Rynarzewo (b)    18   18   34-32
7.Orlik Gogolinek (b)           18   16   34-40
8.Pogoń II Lisi Ogon (b)        18   14   32-54
9.Zieloni Zalesie               18   12   43-56
10.Spółdzielca Wudzyn/Kotomierz 18   10   36-60

Fot.: Raz jeszcze fotka z Karolewa, z jesieni 1994 r.; Piotr Kujawa: Tu oprócz zawodników są kibice, którzy często jeździli z nami, zwłaszcza gdy jechaliśmy autobusem. Mieliśmy bardzo dalekie wyjazdy i zwykle jeździliśmy autobusami. Od lewej: Piotr Kujawa, Iwona Gałgańska (obecnie Kujawa - żona Piotra), Hanna Prusak (obecnie Gałgańska - żona Dariusza), Mariusz Ratajski - gospodarz klubu, Julita Błaszak, Arkadiusz Błaszak, Ryszard Grobelniak, Adam Cyganek (u dołu), Dariusz Gałgański, Joanna Jarosz, Sławomir Gamelski, Adam Gil (u dołu), Andrzej Kaczmarek, Andrzej Grzempczyński, Mirosław Gil, Grzegorz Kaczmarek, ? (zasłonięty), Tomasz Karbowiak, Dariusz Kąkolewski. (zdjęcie z archiwum Piotra Kujawy)

Ps. Notatkę sporządziłem w oparciu o informacje i materiały otrzymane od p. Piotra Kujawy (za co serdecznie dziękuję), w których znalazły się m.in. protokoły z zebrań oraz wycinki z  lokalnej prasy (np. "Express w małych klubach" - Henryka Krajewskiego), a także na podstawie posiadanych wyników rozgrywek ligowych.

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Reklama

Ostatnie spotkanie

Iskra SikorowoArkadia Jaksice
Iskra Sikorowo 3:0 Arkadia Jaksice
2015-11-15, 17:00:00
     
oceny zawodników »

Wyniki

Ostatnia kolejka 13
Iskra Sikorowo 3:0 Arkadia Jaksice
Noteć Inowrocław 0:0 Unia Leszcze
Grom Ostrowo 2:2 Kujawskie Pogranicze Jeziora Wielki (s)
Kujawiak Sukowy 2:6 Gopło Kościeszki
Tarant Wójcin 2:2 Kujawy Kozy
Orłowianka Orłowo 3:0 Mikrus Szadłowice
Fregata Polanowice 4:2 Kolorowi Krusza Zamkowa

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 14
Arkadia Jaksice - Kolorowi Krusza Zamkowa
Fregata Polanowice - Mikrus Szadłowice
Orłowianka Orłowo - Kujawy Kozy
Tarant Wójcin - Gopło Kościeszki
Kujawiak Sukowy - Kujawskie Pogranicze Jeziora Wielki (s)
Grom Ostrowo - Unia Leszcze
Noteć Inowrocław - Iskra Sikorowo

Statystyki drużyny

Arkadia na Facebooku

Arkadia na YouTube

Ku pamięci

Arkadię wspiera

 
 

Plan Jaksic

Nasza strona

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. My jako strona nie ponosimy odpowiedzialności za treść opinii komentujących. Masz prawo komentować, wyrażać swoją opinię oraz dyskutować i nie zgadzać się z czyjąś opinią. Nie masz natomiast prawa używać wulgaryzmów oraz obrażać innych osób. Wszelkie wulgarne komentarze będą usuwane.

Logowanie

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 6 gości

dzisiaj: 211, wczoraj: 240
ogółem: 2 069 074

statystyki szczegółowe