LKS Arkadia Jaksice - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Menu główne

Wyszukiwarka

Błękitni Pławin

Ludowy Zespół Sportowy z sekcją piłki nożnej działał w Pławinie w latach 80. Powstanie klubu datuje się na 1984 r. (ew. 1983 r.). Nim drużyna przyjęła nazwę Błękitni i zaczęła rywalizować w związkowej Klasie B, co najmniej jeden sezon walczyła (pod szyldem LZS Pławin) w - istniejącej do połowy lat 80. - Lidze Międzygminnej. Dobra forma w meczach z lokalnymi rywalami (m. in. z LZSem Bąkowo) była podstawowym czynnikiem dającym sygnał do sprawdzenia się w ligowej rywalizacji prowadzonej przez Bydgoski Okręgowy Związek Piłki Nożnej.

Założycielami pławińskiego futbolowego LZSu byli Bogdan Jakubczyk i Tomasz Grobelski. Później - gdy obu panów wcielono do armii - ciężar prowadzenia drużyny wziął na swoje barki starszy brat Bogdana - Mirosław Jakubczyk. Część zakupu pierwszych strojów piłkarskich (spodenki i getry) sponsorował Urząd Gminy w Inowrocławiu. Koszty związane z kupnem koszulek (białych) pokryli sami zawodnicy. Sami też namalowali na nich numery. Obuwie skompletowano po kilku wyprawach do dobrze zaopatrzonego sklepu obuwniczego w... Gnieźnie. Na pierwsze wyjazdy futboliści z Pławina, po przeprowadzeniu składki na paliwo, udawali się własnymi środkami lokomocji. Potem, coraz częściej Gmina podstawiała swój transport.

Fot.: LZS (Błękitni) Pławin A.D. 1984. Stoją od lewej: Zbigniew Maziarz, Zbigniew Szczesiak, Mirosław Szumlas, Mirosław Jakubczyk, Tomasz Grobelski, Waldemar Szotkiewicz, Jan Przybysz. U dołu od lewej: Piotr Krauczunas, Jarosław Wojciechowski, Bogdan Jakubczyk, Bogdan Grzywacz, Jasiński /?/, Tadeusz Grzywacz, Waldemar Kawka.  

Ligowe domowe pojedynki piłkarze Błękitnych rozgrywali najpierw na murawie we Wielowsi, a w ostatnich latach istnienia klubu na boisku w Tucznie. To były prawdziwe piłkarskie święta, nie tylko dla mieszkańców Pławina, ale i okolicznych miejscowości (Radłówek, Turlejewo). To była stracona niedziela - nie widzieć swojej drużyny w akcji. Przyszkolne boisko w Pławinie powstało dopiero na początku lat 90., a więc wówczas gdy Błękitni zniknęli już z ligowych tabel. Największy udział w powstaniu trawiastej murawy miał ówczesny dyrektor pławińskiej podstawówki - Edward Nowak. Wiernie sekundował mu w realizowaniu pomysłu Mirosław Jakubczyk.

W pierwszym składzie Błękitnych występowali: Tomasz Grobelski, Bogdan Grzywacz, Tadeusz Grzywacz (jako junior grał w Noteciance Pakość), Bogdan Jakubczyk (kapitan drużyny i jeden z najlepszych strzelców), Mirosław Jakubczyk (przed powołaniem Błękitnych i po ich rozwiązaniu grywał w Cukrowniku Tuczno), Jasiński /?/ (utalentowany wychowanek Domu Dziecka w Jaksicach), Waldemar Kawka, Piotr Krauczunas (bramkarz, w przeszłości - jako junior - reprezentował barwy Gwiazdy Bydgoszcz), Zbigniew Maziarz, Jan Przybysz, Zbigniew Szczesiak, Waldemar Szotkiewicz (ś.p.), Mirosław Szumlas (kolejny bramkostrzelny gracz Błękitnych) oraz Jarosław Wojciechowski. Później do zespołu dołączyli: Robert Jaworski (ś.p., bramkarz), Jan Krauczunas (wcześniej występował w Noteciance Pakość), Kazimierz Maziarz, Krzysztof Maziarz i Mirosław Patyk. Trenerską radą służył drużynie (głównie w ostatnich latach jej istnienia) Józef Skórzybut.

W rozgrywkach BOZPN - po wspomnianych przetarciach w Lidze Międzygminnej - futboliści Błękitnych zadebiutowali późnym latem 1985 r. Walczyli wówczas w grupie IV Klasy B (najniższy ówczesny poziom rozgrywek) mając za rywali m. in. lokalnych przeciwników Iskrę Sikorowo, Orłowiankę Orłowo i Victorię Gnojno. Nie obyło się też bez dalszych eskapad, takich jak chociażby paraliżująca wizyta w Solcu Kujawskim (dla młodych wiejskich drużyn samo wybiegnięcie na "prawdziwy" miejski stadion często wiązało nogi), czy okraszony przygodami wyjazd do Zalesia w gminie Szubin (Jako, że zabrakło gminnego autokaru, futboliści na mecz pojechali skrzyniowym starem pokrytym plandeką. Po emocjonującym meczu i sprawdzeniu potencjału siły miejscowych kibiców, w połowie drogi powrotnej okazało się, że fundusze ze zrzutki na paliwo nie gwarantują... powrotu do domu. Na szczęście wędrówka od domu do domu z karnistrem w ręku zniwelowała deficyt).

Fot.: Kibice Błękitnych Pławin zgromadzeni wokół boiska we Wielowsi.

Sezon 1985/86 pławińscy gracze zakończyli na 5. miejscu (w 11-drużynowej stawce zespołów), pozostawiając za plecami pozostałych przedstawicieli Gminy Inowrocław. Jako jedyni pokonali też (4-3 w rundzie wiosennej na boisku we Wielowsi) lidera tabeli - Unię Solec Kujawski. Bilans sezonu to 24 punkty (wówczas za zwycięstwo przyznawano 2 punkty) zdobyte w 20. pojedynkach; bramki: 45-43.

Po sezonie BOZPN przeprowadził reorganizację rozgrywek (od sezonu 1986/87 najniższym poziomem rozgrywek ligowych w województwie bydgoskim była Klasa C). Radością Błękitnych był fakt zakwalifikowania się do Klasy B. Sporą niedogodnością przydzielenie drużyny do grupy III, co wiązało się z dalszymi wyjazdami i pozbawieniem drużyny możliwości ligowej rywalizacji ze znaczną częścią lokalnych zespołów (pozostałe drużyny z terenów gminy Inowrocław zasiliły grupę IV). Od tej pory derbowe pojedynki zespół z Pławina rozgrywał wyłącznie podczas - nie tak znów rzadkich - towarzyskich turniejów i potyczek sparingowych. Do końca istnienia drużyny - mimo próśb - Błękitni nie doczekali się korekty przynależności grupowej.

Fot.: Boisko we Wielowsi podczas przerwy w meczu (1984).

W sezonie 1986/87 okrzepła w bojach drużyna nieco zawodziła swoich kibiców. Sukcesem był jedynie fakt utrzymania statusu B-klasowca na kolejny rok. 5 zwycięstw (pierwsze odniesione dopiero w VIII kolejce), 2 remisy i 15 porażek, w tym tak dotkliwe jak dwukrotne 0-5 ze Spartą Janowiec Wlkp., 2-6 (d) i 1-6 (w) ze Stomilem Łabiszyn, czy 0-4 (w) ze Zorzą Ślesin, dało drużynie Błękitnym trzecie od końca miejsce w ligowej tabeli. Bilans bramkowy też sporo mówi o ówczesnej formie piłkarzy z Pławina: 29-60.

W następnym sezonie drużyna wróciła na właściwe tory. Na boisku w Tucznie poległo całe podium z końcowej tabeli: 2-0 Piast Złotniki Kujawskie (bramki: Mirosław Szumlas i Mirosław Jakubczyk), 4-1 Sparta Janowiec Wlkp. i 3-0 Zorza Ślesin, a 7. miejsce, 47 strzelonych goli i seria pięciu domowych triumfów na finiszu rozgrywek (obok wspomnianych powyżej wygranych ze Spartą i Zorzą, zwycięstwa z LZS Chwaliszewo /3-1/, z LZS Nowa Wieś Wielka /3-0/ i LZS Sicienko /5-1/) pozwalały utwierdzać się w przekonaniu o rosnącej sile ekipy z Pławina. Gdyby w kolejnym sezonie Błękitni skopiowali ten dobry wynik - w sierpniu 1989 r. witaliby się z Klasą A.

Gdyby. Niestety, wraz ze startem sezonu 1988/89 nastąpił zdecydowany odwrót. Już pierwszy wynik nie napawał spokojem: 0-6 (w) z beniaminkiem - Gwiazdą Olszewka. Potem nie było lepiej: 0-4 (w) z Notecią (d. Stomil) Łabiszyn, 1-5 (d) z Victorią Kołaczkowo i 1-7 (w) z Zorzą Ślesin... Kolejnych meczów - domowego pojedynku z Polonią Potulice, wyjazdowego z LZS Chwaliszewo - nie rozegrano. Po trzech sezonach spędzonych na B-klasowych boiskach - Błękitni zostali wycofani z rozgrywek.

 

Ps. Za pomoc (zdjęcia i informacje) w tworzeniu notatki dziękuję p. Mirosławowi Jakubczykowi - głównemu dowodzącemu Błękitnych Pławin.

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Reklama

Ostatnie spotkanie

Iskra SikorowoArkadia Jaksice
Iskra Sikorowo 3:0 Arkadia Jaksice
2015-11-15, 17:00:00
     
oceny zawodników »

Wyniki

Ostatnia kolejka 13
Iskra Sikorowo 3:0 Arkadia Jaksice
Noteć Inowrocław 0:0 Unia Leszcze
Grom Ostrowo 2:2 Kujawskie Pogranicze Jeziora Wielki (s)
Kujawiak Sukowy 2:6 Gopło Kościeszki
Tarant Wójcin 2:2 Kujawy Kozy
Orłowianka Orłowo 3:0 Mikrus Szadłowice
Fregata Polanowice 4:2 Kolorowi Krusza Zamkowa

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 14
Arkadia Jaksice - Kolorowi Krusza Zamkowa
Fregata Polanowice - Mikrus Szadłowice
Orłowianka Orłowo - Kujawy Kozy
Tarant Wójcin - Gopło Kościeszki
Kujawiak Sukowy - Kujawskie Pogranicze Jeziora Wielki (s)
Grom Ostrowo - Unia Leszcze
Noteć Inowrocław - Iskra Sikorowo

Statystyki drużyny

Arkadia na Facebooku

Arkadia na YouTube

Ku pamięci

Arkadię wspiera

 
 

Plan Jaksic

Nasza strona

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. My jako strona nie ponosimy odpowiedzialności za treść opinii komentujących. Masz prawo komentować, wyrażać swoją opinię oraz dyskutować i nie zgadzać się z czyjąś opinią. Nie masz natomiast prawa używać wulgaryzmów oraz obrażać innych osób. Wszelkie wulgarne komentarze będą usuwane.

Logowanie

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 91, wczoraj: 33
ogółem: 2 550 219

statystyki szczegółowe