LZS Łojewo

Fot.: Boisko w Łojewie (maj, 2012).

W 1962 r., jak informowała Rada Powiatowa Zrzeszenia LZS w Inowrocławiu, powstały na terenie powiatu - w czynie społecznym - 23 boiska piłkarskie, między innymi w podinowrocławskim Łojewie. Pomimo tego, ładnie usytuowane boisko, leżące nad jeziorem, pomiędzy parkiem a bazą Spółdzielczego Kółka Rolniczego, nigdy nie doczekało się reprezentacji swojej wsi w oficjalnej ligowej rywalizacji, nie licząc drużyny z miejscowej "podstawówki", która z mniejszymi bądź większymi sukcesami startowała w gminnych i rejonowych turniejach szkolnych. To właśnie w tej drużynie, którą w latach 80. prowadził nauczyciel wychowania fizycznego - Tomasz Książkiewicz, błysnęli talentem Maciej Hanczewski i Marcin Ciesielski, którzy dziś mają za sobą udział w - odpowiednio - pierwszo- (M. H. w Dyskoboli Grodzisk Wlkp.)  i drugoligowych bojach (M. C. w Unii Janikowo). To tak nawiasem, choć myślę, że kiedyś warto będzie wrócić do tego zagadnienia. Nie będzie więc o piłce nożnej.

Fot.: Dyplom dla Wojciecha Prussa (LZS Łojewo).

Łojewo słynęło z ciężarów. W piwnicach pałacu – służącego jako biurowiec miejscowego PGRu (do początków lat 90. w obiekcie mieściło się również przedszkole i biblioteka) – zbierali się zapaleńcy dźwigania sztangi. Mało tego, to dźwiganie odnosiło sukcesy i trafiało na łamy prasy.

Fot.: Pałac w Łojewie (2007).

Złote czasy łojewskich ciężarów pokrywają się z najlepszym okresem dla Ludowych Zespołów Sportowych, a więc z latami 60. ubiegłego wieku. W łojewskiej drużynie prym wiódł, tragicznie zmarły w 1985 r., Leon Kalinski, który między innymi zdobył tytuły mistrza Polski juniorów Zrzeszenia LZS w trójboju olimpijskim (wyciskanie + rwanie + podrzut) w wadze koguciej (1967, Wrocław) i piórkowej (1968, Żary) oraz otrzymywał powołania (nie tylko na zgrupowania) do młodzieżowej reprezentacji Polski (m. in. na międzypaństwowy /wyjazdowy/ mecz bokserski ze ZSRR). Dobre rezultaty notował także podczas drużynowych mistrzostw Polski Zrzeszenia LZS (jako reprezentant okręgu bydgoskiego), m. in. w 1966 r. w Wołominie i w 1967 r. w Cieszynie. Najlepszy wynik Leona Kalinskiego jaki udało mi się odszukać to 302,5 kg (w wadze piórkowej). Jak często bywa w tej dyscyplinie sportu, tak i w tym przypadku kres dobrze rozwijającej się kariery był wynikiem nawarstwiających się kontuzji. Leonowi Kalinskiemu "deptali po piętach": Wojciech Pruss (m. in. 5. miejsce na Mistrzostwach Polski Zrzeszenia LZS w sześcioboju ciężarowym w 1965 r.; częste powołania do reprezentacji wojewódzkiej /okręgowej/), Marian Kalinski (z sukcesami występował w juniorskiej kadrze okręgu Zrzeszenia LZS /m. in. na zwycięskich Strefowych Mistrzostwa Polski w 1967 r. gdzie Bydgoszcz pokonała reprezentacje Gdańska, Olsztyna i - gospodarzy - Szczecina/; był powoływany na centralne zgrupowania kadry juniorów; zdobył brązowy medal na seniorskich mistrzostwach Pomorza w 1965 r. (waga piórkowa); najlepszy "odnaleziony" wynik: 305 kg /w wadze lekkiej/; [reprezentował również barwy POM Złotniczki]) i Jan Dudek (reprezentował okręg na drużynowych mistrzostwach Polski juniorów).

Fot.: Leon Kalinski - utalentowany zawodnik LZSu Łojewo (połowa lat 60.).

W 1964 r. Gazeta Pomorska pisała: "Pierwszy start ciężarowców Ludowego Zespołu Sportowego z Łojewa w rozgrywkach wojewódzkich miał miejsce na II Olimpiadzie Sportowców Wiejskich w Tokio k. Wyrzyska. Egzamin wypadł bardzo pomyślnie. Ośmioosobowa ekipa ciężarowców, która rekrutowała się w większości z juniorów, zdobyła ogółem trzy złote medale, jeden srebrny i jeden brązowy. W wadze koguciej 15-letni Leon Kalinski uzyskał w trójboju 210 kg; w wadze piórkowej pierwsze trzy miejsca przypadły zawodnikom z Łojewa – zwyciężył Marian Kalinski z wynikiem 225 kg, przed Majorkiem (…) i Janem Dudkiem (…). W wadze ciężkiej triumfował Wojciech Pruss, który uzyskał w trójboju 250 kg. W ogólnej punktacji, dzięki ambitnej postawie ciężarowców z Łojowa, powiat inowrocławski zajął drugie miejsce (…). Warto zaznaczyć, że dotychczasowe osiągnięcia sekcji podnoszenia ciężarów są wynikiem przede wszystkim społecznej, aktywnej pracy nauczyciela Karola Mrówczyńskiego."

Ciężarowcy z Łojewa brali również udział w rywalizacji drużynowej (czyt. klubowej, a nie wojewódzkiej) Ludowych Zespołów Sportowych. I tu też nie obyło się bez sukcesów. Za taki można uznać niewątpliwie awans - po paru latach przymiarek - do Klasy A (najwyższy poziom w województwie) w 1968 r. Wówczas to w finałowej batalii na pomoście w Lipnie reprezentacja powiatu inowrocławskiego, oparta na ciężkoatletach LZS Łojewo i POM Złotniczki wystąpiła w składzie: Adamski, Walkowiak, Zbigniew Kaliński, Kruszczyński, Marian Kalinski, Goncarzewicz i Walczak. Kilka lat wcześniej łojewscy sztangiści w zawodach o Puchar Kujaw (Włocławek, 1964) zajęli dobre 6. miejsce. Warto zaznaczyć, że wówczas na wyższych pozycjach uplasowały się takie "firmy" jak Zawisza Bydgoszcz, Gryf Toruń, czy Start Włocławek...

Łojewskie ciężary wyprowadziły się z podziemi pałacu wraz z końcem złotej dekady.

Ps. Jeśli ktoś z Państwa posiada materiały i wszelkie pamiątki dotyczące tego i wszystkich innych zespołów prezentowanych na stronie - serdecznie proszę o kontakt.

Fot.: Dyplom dla Edmunda Gabryszaka (LZS Łojewo).