Maciej Bąk

Fot.: Janikowo, 29.10.2006 r. Maciej Bąk jako junior młodszy Arkadii (w żółto-zielonym stroju, z nr. 3 na spodenkach). /zdjęcie z serwisu internetowego Unii Janikowo/

Maciej Bąk (ur. 5 maja 1990 r.) zadebiutował w barwach Arkadii Jaksice w sezonie 2006/07. Wówczas jako 16-latek zasilił szeregi (pierwszej w historii) młodzieżowej drużyny jaksickiego klubu. W juniorach młodszych grał przez jeden sezon - dokładnie tyle ile owa kategoria w Arkadii istniała. Potem - przez dwa sezony - widniał w kadrze juniorów starszych ówczesnego A-klasowca. Z tą drużyną walczył jak równy z równym z zespołami o dużo większych tradycjach piłkarskich i dużo bogatszym zapleczu młodzieżowego narybku. Gdy latem 2009 r. z młodzieżowych tabel zniknął szyld Arkadii, było pewne, że dobrze zapowiadający się futbolista przyoblecze seniorski trykot klubu z Jaksic.

Fot.: Pierwszy gol (w meczu z LZS Cerplon Świątkowo) Macieja Bąka (po lewej) dla seniorskiej jedenastki Arkadii. Gnojno, 08.05.2010 r.

Na przestrzeni dwóch minionych sezonów (2009/10 i 2010/11) oraz aktualnie trwającego (2011/12) Maciej Bąk wystąpił w 25. ligowych pojedynkach (w 22. w pełnym wymiarze), najczęściej w roli obrońcy lub defensywnego pomocnika, rzadko "w przodach" zielono-żółtych. Nigdy nie został ukarany żółtą kartką. Zdobył 3 bramki. Pierwszą i to od razu "złotą" strzelił 8 maja 2010 r., na murawie w Gnojnie, drużynie ze Świątkowa. Był to gol, który dał nadzieję Arkadii na utrzymanie A-klasowego bytu.

Fot.: Gnojno, 19.09.2010 r. Pomarańczowi Arkadyjczycy z krwi i kości: Maciej Bąk (nr 14) i Bartosz Kowalski.

W sezonie 2010/11 Maciej Bąk stał się już podstawowym graczem jaksiczan, przebywając na boisku podczas ligowych bojów ponad 21 godzin. Dopisał też do swojego konta jedno trafienie. 24 października 2010 r. po wyjazdowym meczu z Unią Leszcze relacjonowałem: w 6. min. Maciej Bąk minął w okolicach środka pola trzech zawodników Unii, po czym (z odległości ponad 25. metrów) zdecydował się na strzał. Opłacało się. Piłka przeleciała między "wyciągniętym" bramkarzem a lewym słupkiem bramki.

W trwających rozgrywkach (2011/12) "Bączek" pojawił się na boisku siedmiokrotnie. Zawsze w wyjściowej "jedenastce". Mecz życia - moim skromnym zdaniem - rozegrał 18 września ubiegłego roku. Wówczas do Jaksic zawitała drużyna Orłowianki Orłowo. Maciej, nie dość, że wyprowadził najpierw Arkadię na prowadzenie, to potem - m. in. dwukrotnie asystując - walnie przyczynił się do triumfu nad lokalnym rywalem.

Po raz ostatni zobaczyliśmy Macieja Bąka w stroju Arkadii 1 kwietnia 2012 r. Na inaugurację rundy Arkadia (gospodarz pojedynku) podejmowała Gopło Kościeszki. To po strzale Macieja (w 72. min.) piłka odbiła się od słupka, dopadł do niej Przemysław Olejniczak, uderzył i dał miejscowym 3 punkty.

Fot.: Jaksice, 01.04.2012 r. "Bączek" (trzeci od lewej) po raz ostatni w barwach Arkadii.

Maciej Bąk zginął w wypadku samochodowym, do którego doszło na drodze powiatowej nr 2514 między Wybranowem a Liszkowem, w niedzielę 15 kwietnia 2012 r. (ok. godziny 3:00). W wypadku zginęli też inni młodzi mieszkańcy Jaksic: Izabela Światowska (l. 18) i Zbigniew Kułakowski (l. 25). Jedynym, któremu udało się przeżyć tragiczne zdarzenie był kolejny gracz Arkadii Damian Trzupek.

W czasie uroczystości pogrzebowych, które odbyły się w Jaksicach 20 kwietnia 2012 r., nad trumną kompana, nie tylko z arkadyjskiej "jedenastki", Bartek Kowalski - w imieniu klubu - powiedział:

Łączymy się w bólu i rozpaczy z rodzinami Maćka, Izy i Zbyszka. Cierpienie i tęsknota za nimi rozdziera nam serca.

Maciek - zawodnik klubu, dobry kumpel, najlepszy przyjaciel, (...) jedna z najcieplejszych osób jaką kiedykolwiek znaliśmy. Zawsze uśmiechnięty, z głową pełną pomysłów i planów na przyszłość. Niesamowity zawodnik, znakomity obrońca. Sumienny, obecny na każdym treningu, meczu. Przygodę w naszej drużynie rozpoczął w sezonie 2006/07, chociaż z piłką można było go zobaczyć już od najmłodszych lat. Ostatni mecz rozegrał 1 kwietnia 2012 r. przyczyniając się do zwycięstwa swojej drużyny. Nigdy nie otrzymał napomnienia w postaci żółtego kartonika.

Wierzymy w to, że teraz z góry będzie obserwował nasze poczynania na boisku, dodając nam otuchy i motywacji do dalszego działania.

Dziś po raz ostatni chcielibyśmy podziękować Ci Maćku za to, że zawsze - zarówno na boisku jak i w życiu - dawałeś z siebie wszystko. Byłeś, jesteś i pozostaniesz na zawsze w naszej drużynie i w naszych sercach. Dziękujemy!

(fot. z serwisu www.inowroclaw.gra.fm)